Analýza amerického akciového indexu NYSE Composite – Brzy nové ATH, bude FED konečně snižovat úrokové sazby?

0

NYSE Composite je americký akciový index zahrnující všechny akcie kótované na burze cenných papírů v New Yorku včetně amerických depozitních certifikátů, investičních fondů a nemovitostí. Zahrnuje korporace v každém z deseti průmyslových odvětví uvedených v tzv. benchmarku klasifikace odvětví (Industry Classification Benchmark). Jedná se o hodnotově vážený index, což je například i S&P 500. Vzhledem k tomu, že mám ve svém repertoáru už spousty analýz na mnoho jiných akciových indexů, jsem se rozhodl o další rozšíření právě o NYSE Composite.

Aktuální situace na 1D TF akciového indexu NYSE Composite

analýza NYSE Composite

Předešlý rok

Pro úplnost si napřed chronologicky zrekapitulujeme, co se od vytvoření vrcholu ATH vlastně vše odehrálo. Vrchol all time high máme z ledna minulého roku a činí 13 637 USD. Následoval výplach, který trval jenom několik dní, ale znamenal ztrátu hodnoty o více než 10 %. K slabému obratu došlo až po vytvoření svíčky hammer, která trh trochu nakopla tím správným směrem. Kurz se následně pohyboval mezi březnem až říjnem v zakresleném rostoucím kanále.

Na podzim minulého roku se ale akciové indexy pěkně otřásly a NYSE Composite nebyl žádnou výjimkou. Spodní hrana zakresleného kanálu byla proražena a v důsledku toho byla ztráta na hodnotě mezi 7 – 8 %. Kurz našel support na S/R levelu 11 909 USD, kde došlo k odrazu. Další postup byl ale zamítnut na rezistenci 12 603 USD. Díky dalším pohybům ceny se nám během několika týdnů vytvořil útvar rostoucí trojúhelník, který dával trhu naději v obrat z negativní setrvačnosti na pozitivní.

Bohužel se tak nestalo a došlo k průrazu spodní strany, což mělo za následek asi tří týdny trvající výplach, který znamenal ztrátu dalších 11 %. Máme ale 24. prosince a v hladině 10 757 USD nám všechny US akciové indexy začaly hezky pumpovat.

Jak na nový rok, tak po celý rok

Jak už jsem se zmínil výše, trh našel dostatečně silný support na úrovni 10 757 USD, kde započal růst, který trvá prakticky až do dnešních dnů. Při cestě up ale muselo být pokořeno spoustu rezistencí. Setrvačnost ale rychle akcelerovala, takže první tři měsíce tohoto roku jsme mohli vidět zběsilou jízdu.

První S/R level, jenž padl, je 11 356 USD, kde kurz mírně klopýtl, ale nakonec se povedlo rezistenci prolomit. Pak následovaly S/R levely 11 645 USD a 11 909 USD, které padly jako nic. Ale S/R hranice 12 206 byla už tvrdý oříšek a zafungovala jako dostatečně silná rezistence, která znamenala krátkodobý odraz směrem down. Trh ale našel oporu právě v S/R levelu 11 909 USD.

Po odrazu od této hladiny se povedlo ceně prolomit rezistenci 12 206 USD a dokonce pár dní i pokračovat v růstu. Pullbacku k předešlé rezistenci se ale kurz už neubránil, takže došlo k retestu hladiny a dalšímu odrazu nahoru. Teď trošku přeskočíme a bude stačit, když si řekneme, že následujících 10 týdnu probíhal vývoj kurzu v zakresleném rostoucím klínu, který v závěru znamenal průraz dolů.

Po korekci zase up

Průraz z tohohle patternu vyústil pro index ztrátu skoro 6 %, ale jak můžeme vidět na grafu, trhu se povedl otočit směr právě na silném supportu, který je v pásmu 12 206 USD. Trh akceleroval a povedlo se kurzu nejen překonat S/R level 12 603 USD, ale i pokračovat v dalším posilování. Na rezistenci 12 857 se další postup up na pár dní zadrhl, ale po této krátké konsolidaci se nakonec výše zmíněný S/R level podařilo překonat.

Od té doby nám vývoj kurzu formuje pattern, který je méně častý. Je to tzv. megafón, což se obecně považuje za býčí útvar. Aktuálně se kurz „pere“ s rezistencí, která je na levelu 13 523, ale jak jsem zakreslil do grafu, vývoj probíhá tím způsobem, že se tvoří bull flag. Navíc tu máme další odraz od spodní strany patternu megafón. Osobně to tedy vidím tak, že dojde k dalšímu posílení skrze rezistenci.

Což by znamenalo, že by se kurz indexu těsně přiblížil k poslední překážce, a to úrovni, kde je vrchol ATH z minulého roku. Vzhledem k tomu, že se povedlo vytvořit ATH i ostatním US indexům (S&P 500, Dow Jones a Nasdaq), předpokládám, že se to povede i NYSE Composite.

Indikátory

Křivka indikátoru RSI je bullish a stále má mnoho prostoru pro další růst. Všimněte si ale, že se od února minulého roku, kde máme dosavadní ATH, křivka nedokázala dostat do překoupených hodnot a vydržet tam. Od té doby vždy v pásmu 70 došlo k odrazu, takže je potřeba se konečně skrze tuto hranici dostat. Jakmile se to povede, není pochyb o tom, že se vytvoří nejen nové ATH, ale potvrdí se i bull trend. Tu spodní pomocnou křivku považujte jako support. Pokud dojde k jejímu prolomení, následoval by asi výplach.

MACD mi dělá starosti, protože má čerstvě po bearish crossu, což znamená, že momentum tohohle indikátoru je negativní. Jakmile by ale trh posílil, rychle by došlo k bullish crossu a tím by se tento negativní signál hned zneplatnil. Pak tu máme Stochastic RSI, která nám toho moc teď neřekne. Snad jen to, že je aktuálně momentum negativní a blíží se k přeprodaným hodnotám.

Komentář/zprávy

Jak jste si mohli všimnout, akciové trhy mírně oslabily. Nejistota související s vývojem obchodu a globálním ekonomickým růstem vzrostly, což posunulo pomyslné misky vah k úvahám o snižování úrokových sazeb, a to potvrdil šéf FEDu Jerome Powell. Uvedl to v úterý ke svému projevu o měnové politice v období po krizi.

Dále řekl, že centrální banka bude „přiměřeně“ jednat tak, aby udržela růst. Oficiální představitel FEDu navíc vyjádřil znepokojení nad stropem federálního dluhu, Brexitem a dlouhodobějším nedostatečném inflačním cílování, které je nyní pod 2 %.

K tomu tu máme další názor důležité osoby, který jasně říká, že by centrální banka měla snížit úrokové sazby. Jedná se o Jamese Bullarda, který je šéf FEDu St. Louis. Tvrdí, že by se tak měli rozhodnout už na příštím setkání rady Federální rezervní banky.

Dle Bullarda by byl takový krok pojistkou proti ekonomickému zpomalení a dodal, že dvojí snížení sazeb z centrální banky by mohlo posunout výnosovou křivku nahoru. Také varoval, že se zvyšují nejistoty v mezinárodním obchodu, což může mít silně negativní vliv na růst ekonomiky

Závěr

Dle posledních zpráv se prezidentovi Spojených států splnilo jeho přání. Už dlouho usiloval o to, aby FED snížil úrokové sazby, protože v žádném případě nechtěl, aby za doby jeho prezidentování došlo ke krizi na akciových trzích. A nyní se k tomu názoru už přiklání i členové rady Federální rezervní banky. Z toho se dá usuzovat, že snížení sazeb je „za dveřmi“. Co se týče technické stránky indexu, vidím to jasně na up. Kurz je aktuálně v bullish patternech a prostor pro další růst tu máme taky. Víc toho ale budeme vědět po reakci v oblasti ATH.

Co číst dále?

Analýza britského akciového indexu UK100 – Další vývoj indexu má slibné vyhlídky


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!


avatar
  Subscribe  
Upozornit na