Analýza britského akciového indexu UK100 – Další vývoj indexu má slibné vyhlídky

0
update trading11

Od poslední analýzy na britský akciový index UK100 nám uběhlo už opravdu hodně času. Za těch devět týdnů nám tento trh předvedl spoustu Price action, na který je třeba se podívat, protože už při prvním pohledu na graf je situace velmi pozitivní. Minule byl index uprostřed korekce, která následovala po několikaměsíčním růstu, který znamenal posílení o více než 14 %. Korekce je už dávno u konce, ale znamenala ztrátu asi jedné třetiny předchozího růstu. Aktuálně se povedlo vytvořit nové střednědobé HIGH a ztráty z korekce úplně smazat. Jde sice vidět, že mometum oslabuje, ale i přesto se kurz stále dere up. Vydrží to tak i nadále?

Aktuální situace na 1D TF akciového indexu UK100

analýza UK100

Ukončení korekce

Zrekapitulujme si, co se vlastně posledně stalo (viz minulá analýza). Když jsem zpracoval poslední analýzu, došlo k průrazu skrze uptrendovou křivku (žlutá čerchovaná), která držela uptrend po více než čtyři měsíce. Spolu s tím padl support v oblasti 7 300 bodech a následně došlo k jeho retestu jako rezistence, poté korekce pokračovala až do S/R levelu 7 089 bodů.

Všimněte si, že se zde vytvořila obratová svíčka hammer, která zafungovala výborně pro otočení setrvačnosti trhu. Jedno mi ale moc nejde do hlavy, a to jsou objemy této svíčky. Pokud obratová svíčka nemá moc velké objemy, její vážnost to radikálně snižuje. A právě tento hammer měl objemy naprosto minimální. Proto je pro mě dost překvapující, že se zrovna v tuto chvíli momentum otočilo.

Pomocná křivka

Pro naše potřeby jsem načrtl do grafu pomocnou čáru (tlustá žlutá). Pomocná je kvůli tomu, že máme pouze dva body dotyku. Abychom křivku mohli považovat za uptrendovou, jsou třeba alespoň tři dotyky s odrazem. Dá se ale reálně předpokládat, že brzy k dalšímu dotyku dojde.

Vraťme se ale zase k jádru naší analýzy. Po odrazu od S/R levelu 7 089 bodů můžeme vidět, že růst velmi rychle akceleroval a povedlo se pokořit rezistenci v 7 300 bodech. Index poté několik dní konsolidoval v tomto pásmu, což vyústilo v další impulsní svíci, kterou ale trh nedokázal dostatečně využít ve svůj prospěch pro překonání další rezistenční oblasti v 7 510 bodech.

Kurz pomaličku oslaboval k nejbližšímu supportu, kde se momentum začalo zase obracet ve prospěch dalšího posílení. Růst rychle akceleroval a povedlo se nejen dostat skrze zmiňovanou rezistenci, ale vytvořil ose nové střednědobé HIGH. Od té doby kurz mírně oslabuje a zdá se, že trh využije poslední rezistenci jako support, který brzy odstartuje další růst. Osobně bych viděl velmi reálně další posílení alespoň k pásmu HIGH SUPPLY.

Negativní scénář

Jak už jsem napsal výše, spíše to vidím up. Je ale třeba počítat i s tím, že můj postoj bude mylný. Takže jak by mohl vypadat průběh směrem down? Velmi důležitý support je právě v 7 510 bodech, kde se i nyní kurz nachází. A to proto, že se průrazem skrze tuhle hranici vytvořilo nové HIGH, takže kdyby se najednou momentum obrátilo, jednalo by se o bull trap. A bull trapy jsou význačné velmi silným prodejním tlakem, který by jistě vyústil ve větší výplach.

Pak tu máme support okolo 7 300 bodů, kde se křižuje i pomocná křivka. Kdyby nevydržel ani tento support, stále není nic ztraceno, protože by se ještě nevytvořilo nižší dno. Problém by nastal v případě, kdyby padl S/R level 7 089, kde je i zmiňovaný hammer. Jedná se o silný support. Hlavně po jeho průrazu by se vytvořilo nižší dno (lower low), což by způsobilo zesílení prodejního tlaku. A v tu chvíli by šlo těžko říci, kde by trh nalezl dostatečně silnou hranici podpory pro změnu setrvačnosti up.

Indikátory

Pojďme se teď podívat na indikátory, které nám mohou znatelně pomoci. Když se podíváme na RSI, můžeme zaznamenat, že se křivka pohybuje v útvaru rostoucí trojúhelník. Především horní strana patternu má hodně dotyků a za tu dobu se křivce ještě nepovedlo nad ní dostat. Aby byl trh fakt bullish, je třeba, aby se do překoupených hodnot dostala a nějakou dobu zde i vydržela. Trh, ve kterém se hodnoty RSI nejsou schopny dostat do překoupené oblasti a „ohřát“ se zde, není dost silným trhem. Dále z toho vyplývá, že prostor pro další růst pořád máme.

OBV vypadá velmi slibně, protože křivka dlouhodobě respektuje uptrendovou čáru, kterou jsem zakreslil. Pak tu ale máme MACD po bearish crossu, tedy s negativní setrvačností, která signalizuje možné oslabení. Stochastic RSI je ve svých přeprodaných hodnotách, ale zatím bez bullish crossu, který by oznamoval obrat momenta.

Zprávy/komentář

Na index UK100 má samozřejmě vliv vše, co se ve VB a EU děje. Odchod Velké Británie z EU je už dost zdlouhavý a ani se přesně neví, jak tohle celé dopadne. Ale právě kvůli tomu, že to tak dlouho trvalo, se ekonomické subjekty jak ve VB, tak EU mohly na Brexit připravit. Člověk by čekal, že po všech těch tahanicích z toho budou trhy v panické hrůze a bude se vyčkávat. Z tohohle indexu ale spíše vyplývá, že už jsou trhy dost imunní a smířeny s tou možností, že se Brexit nakonec povede. Osobně tedy nepředpokládám, že bude mít Brexit na trhy zásadní vliv, protože pokud předpokládáme, že jsou účastníci racionální, tak se přizpůsobí.

Závěr

UK100 má hezky našlápnuto, ale vše se může klidně dynamicky změnit. Technicky to vidím spíše up, a to alespoň po oblast HIGH SUPPLY. A dle reakce kurzu by se dalo dále spekulovat. Co se týče okolních vlivů, nevidím důvod, proč by následující tahanice ohledně Brexitu měly mít nějaký rozhodující vliv. Trhy na to samozřejmě reagují, ale vzhledem k tomu, že ta komedie trvá už tak dlouho, tržní sentiment má už to nejhorší za sebou.

Co číst dále?

Analýza měnového páru CZK/EUR – Koruna vůči euru velmi rychle posílila


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!


avatar
  Subscribe  
Upozornit na