Už je to zase dva týdny od poslední analýzy na index S&P 500. Minule jsem říkal, že FED svým oznámením ovlivnil trhy do tak značné míry, že to přicházející krizi dost možná podstatně oddálilo. A že není zcela jasné, jak se trhy budou chovat, ale je velmi pravděpodobný scénář, ve kterém trh bude atakovat přechozí ATH. Trh je sice ještě nějaký ten krok od zmiňovaného pásma, ale nyní se nachází u silné rezistence, u které se bude rozhodovat, zda se kurz ke svému přechozímu ATH vůbec dostane. Pojďme se ale již podívat na graf.
Aktuální situace na 1D TF indexu S&P 500
Odraz od rezistence
Jak je z grafu dobře vidět, tak kurzu se zatím nepodařilo prorazit vyznačenou rezistenci. Trh se o to pokusil celkem dvakrát a po tom druhém pokusu došlo už k většímu propadu. Zdá se ale, že horní hrana vyznačeného kanálu zafungovala jako menší support. Teď je právě otázka, zda trh zkonsoliduje a následně se zase pokusí o průraz, nebo budou propady pokračovat.
Je to tak 50 na 50 a rozhodující budou vnější vlivy, které ale rozeberu až ve svém komentáři níže. Pokud by došlo teď na pár dní ke konsolidaci, tak by se mohl trh znovu pokusit o průraz. V případě úspěšného průrazu pak další silnou hladinou odporu je právě oblast, která je u předchozího ATH.
Nové ATH?
Pásmo s ATH by bylo největším oříškem a zde by se definitivně rozhodovalo, zda bull run na akciových trzích bude pokračovat. Pokud se trh tímto směrem vydá, tak je to opravdu otázka pár týdnů. Bude velmi zajímavé to sledovat a také, jak se v závislosti na tom zachová globální ekonomika.
Pořád ale musíme počítat s variantou, že je to celé jen bull trap. Nenechat se zviklat prohlášeními různých pseudo odborníků, kteří nás chlácholí. Pokud se tedy trh vydá směrem na jih, tak nejsilnějším supportem je oblastí HIGH DEMAND/HIGH SUPPLY, což je okolo 2 700 bodů.
Nevidím problém v tom, kdyby se kurz do tohoto pásma vrátil, zkonsolidoval a následně odpálil zpátky k rezistenci, kterou se zatím trhu nepodařilo pokořit. Je ale třeba zdůraznit, že tento support musí vydržet. Jeho proražení by znamenalo problém.
Objemy stále klesají, což není dobrým signálem. Trh vyčkává, co se bude dít a přijde mi, že se jen čeká na nějaký mohutný pohyb, ať už bude jakýkoliv.
Co říkají indikátory?
Co se týče indikátoru RSI, tak zde je vidět pořád velký prostor pro další růst. Dosavadní pohyb byl velmi klidný a bez velkých pump, takže u tohoto indikátoru je místa dost. OBV akorát kopíruje kurz a MACD nabírá negativní momentum. Stochastic RSI se dostalo do přeprodaných hodnot, takže se dá očekávat, že následující týden se setrvačnost obrátí.
Komentář
Momentálně je důležité sledovat několik faktorů. Co bude dělat v následujících měsících FED, ECB (Evropská centrální banka) a jestli se konečně prezidenti USA a Číny dohodnou. V minulých analýzách jsem zmiňoval, že se ECB má na začátku října rozhodnout, zda se budou zvedat úrokové sazby, které jsou teď na nule. Bylo rozhodnuto, že prozatím budou takto sazby ponechány. Proč se tak rozhodli? Protože jejich předpověď pro růst Eurozóny do budoucna je 1,1 % namísto avizovaných 1,7 %.
Je to jen marná snaha, jak odvrátit nevyhnutelné. Kdyby ECB totiž sazby zvýšila, tak by se tímto krokem situace Eurozóny zhoršila. Snížila by se tím poptávka po úvěrech, takže by se snížila i spotřeba a investice. Když jsou úrokové sazby nízko, tak jsou peníze prostě „levné“. Jakmile se jejich cena zvedne, tak to logicky vyústí v jejich nižší poptávku.
Velkou váhu má ale především dohoda mezi Čínou a USA. Pokud skončí obchodní válka, která teď probíhá, tak to bude mít na trhy pozitivní vliv. Je to teď ale takové nejisté a nedá se říct, zda nějaká dohoda bude či nikoliv. Někde jsem četl, že je dohoda už na spadnutí, ale beru to s velkou rezervou – takové zvěsti jsem už četl mnohokrát a nic z toho nakonec nebylo. Politici totiž něco říkají, ale často již dělají úplně jiné věci.
Závěr
Na S&P je to teď nuda. Žádné velké pohyby, jen pomalý růst s malými korekcemi. Objemy snižující se, takže zájem je nevelký. Jak tohle dopadne? Kdo ví. Centrální banky místo toho, aby sazby zvyšovaly, tak je nechávají na minimech, protože nechtějí být spouštěčem krize. Zvýšení sazeb by z ekonomik vysálo spoustu peněz a to by znamenalo hospodářskou recesi, která ale i tak klepe na dveře. I přes tyto nesmyslná rozhodnut je to neodvratné. Věčně se pumpovat peníze do ekonomiky nemůžou, protože každá bublina jednou praskne.