ANALÝZA – Zlato (XAU/USD) má po hlubokém pádu. Co se stalo? A jedná se o příležitost?

Share This Post

Od předešlé analýzy na zlato (XAU/USD) uběhly již dva týdny a trh se po technické stránce strašlivě změnil. Bohužel stačila jedna ekonomická projekce Federální rezervní banky, díky čemuž do toho totálně hodila vidle. Lidově řečeno se jim povedlo investory přesvědčit, že investice do žlutého kovu postrádá smysl, neboť aktuálně vysoká inflace je pouze přechodná.

Je skutečně irelevantní, zda Fedu investoři upřímně věřili, ale jedná se o jednu z největších autorit, takže trhy zareagovaly. A pro zlato to skončilo ohromným výplachem a konec nadějí, že se během léta dostaneme na all time high. Je to ale opravdu tak špatné? Není žádná šance, že se podmínky příznivě změní? Vše si dnes vysvětlíme.

Mohlo by vás také zajímat: 3 důvody, proč neztrácet naději a očekávat na Bitcoinu nové ATH

Aktuální situace na 1W TF XAU/USD (zlato)

zlato
Zdroj: tradingview.com

Na týdenním grafu vidíme, jak velká zkáza to pro zlato byla. Za pouhý týden činila ztráta téměř 6,5 %, což je na tak obrovském trhu hotový armageddon. Bohužel se tím definitivně potvrdila nejvyšší svíce v podobě Hanging Man, takže tady můžeme názorně sledovat, jak nás cenový graf dopředu varoval, že něco není v pořádku.

V každém případě byl cenový pokles dosti bolestivý a dynamický. Po technické stránce nám to zcela zlomilo uptrendovou strukturu, která se nám formovala po mnoho týdnů. Navíc svíčka z minulého týdne má extrémně medvědí podobu, a proto by bylo bláhové si myslet, že se z takového výprasku zlato snadno vzpamatuje.

V dřívějších analýzách jsem opakovaně varoval předtím, že kurz nesmí klesnout zpátky do toho klesajícího kanálu. Jinak se tím veškeré snahy o navázání na uptrend zhatí. Trh nemá pak jinou možnost než zareagovat dalšími výprodeji, což se i stalo. Impuls dal Fed, a pak se spustila lavina, takže květnový průraz z kanálu nyní působí jako býčí past.

Řečené je hrozně negativní, protože býci pak trhu nevěří, očekávání je horší. Jak je vidno z grafu, aktuální týden jsme se pouze dočkali slaboučkého růstu a otestování EMA 55 zespoda. Reakce je zamítavá.

Indikátory

Na RSI došlo k naprostému nalomení uptrendové struktury, dno indikátoru je momentálně na 43,24 bodech. Hlavně na MACD se schyluje k bearish, což by mohlo vyvolat další vlnu výprodejů.

Mohlo by vás také zajímat: Pokud Bitcoin padne výrazně pod 30 000 USD, altcoiny to pocítí dvojnásobně, tvrdí známý analytik Filbfilb

Aktuální situace na 1D TF XAU/USD (zlato)

zlato
Zdroj: tradingview.com

Na denním grafu můžeme mnohem lépe pozorovat, co ekonomická projekce pro žlutý kov znamenala. Drahý kov dostal lidově řečeno tvrdý direkt mezi oči a kurz se sesypal pod klíčovou S/R úrovní 1 830 USD, což automaticky implikovalo návrat do klesajícího kanálu. V tuhle chvíli bylo zřejmé, že se něco těžce pokazilo, tudíž začala panika.

Následující den (17. června) byla snaha o kratičký retracement k S/R levelu 1 830 USD/unce, kde došlo k okamžitému zamítnutí. Zlato pak pokračovalo ve výplachu, ale v doprovodu mnohem masivnějších objemů, což je pro žlutý kov zase dost zlé znamení. Pohyb dolů se totiž potvrdil. Jak bylo řečeno u předešlého grafu, vývoj z tohoto týdne je velmi střídmý.

Technicky se drahý kov zastavil na S/R levelu 1 770 USD/unce a nikam se již neposunul, i když z knotů jednotlivých denních svíček můžeme odvodit, že snaha byla. Všechno ovšem bylo zamítnuto, zcela rázně.

Vzhledem k tomu, co se stalo, je proto racionální předpokládat, že první obrat může nastat až na S/R hladině 1 678 USD/unce, kde máme strukturu Dvojitého dna. Vlastně bychom hráli o tzv. Trojité dno. Jedná se o velmi spolehlivou úroveň a makroekonomické podmínky se mohou výrazně změnit k lepšímu.

Závěrem

Já si osobně myslím, že zlato má pořád šanci jít tento rok na all time high, ale první podmínkou je udržení ceny nad S/R hranicí 1 678 USD/unce. A také potřebujeme větší množství dat, která budou v rozporu s tím, co nám Federální rezervní banka minulý týden naservírovala.

Fed totiž pouze změnil očekávání ohledně budoucího vývoje inflace, ale když se nakonec ukáže, že inflace zůstane vysoká, pro zlato to bude impuls jít nahoru. Naměřenou inflaci získáváme až se zpožděním, ale ceny ropy, kukuřice a jiných komodit můžeme sledovat v reálném čase. Pokud vše půjde nahoru, mělo by se to promítnout jako vyšší inflace, kterou žlutý kov potřebuje.

Mohlo by vás také zajímat: Souboj století, který ovlivní celý svět! Sektor DeFi vs. standardní banky – kdo bude vítězem a proč?

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Related Posts

Proč dnes cena bitcoinu klesá?

Cena bitcoinu za posledních 24 hodin klesla o více...

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...