Burza Crypto.com se pomalu blíží do další fáze svého vývoje. Tou je spuštění testnetu svého nativního tokenu CRO. Jedná se o Tendermint chain a je to do budoucna extrémně důležitý krok. Dnes se podíváme na to, co to znamená pro CRO a jaký je finální cíl takového kroku.
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Testnet Croeseid
Společnost Crypto.com oznámila spuštění svého testnetu Croeseid. Testnet běží na technologii Tendermint, kterou si Crypto.com zvolilo pro svůj blockchain. Tendermint je v podstatě něco jako blockchain engine. Jedná se o technologii na jednoduché spuštění modulovatelných blockchainů.
Tendermint patří do rodiny PoS (Proof of Stake) konsensů. To znamená, že, pokud se chce někdo účastnit těžby neboli validace v rámci blockchainu, musí mít nativní mince. Ty dává jako zástavu, která reprezentuje těžařovu důvěru v danou síť.
Ačkoliv je Tendermint modulovatelný, tak se dá očekávat, že v první fázi se bude jednat o tzv. PoA chain. Tedy Proof of Authority blockchain. Jedná se o variantu blockchainu, kde se přikládá vyšší důležitost autoritě jednotlivých validátorů, tudíž si vývojáři v brzkých fázích blockchainu zachovají výraznější autoritu.
Vlastní blockchain je plus
Mít vlastní blockchain je důležité. Blockchainy jsou transparentní a veřejné, takže je možné z nich číst relevantní data o vývoji v síti a zároveň tak sledovat vývoj daného ekosystému.
Vlastní blockchain zároveň umožňuje tvorbu decentralizovaných (v případě PoA polocentralizovaných) aplikací. To je důležité primárně ve vztahu k boomu decentralizovaných financí.
Díky vzestupu DeFi totiž burzy získávají možnost tvorby vlastních verzí funkčních produktů. A k tomu je nezbytný právě blockchain, který funguje jako garant důvěry. Díky nativnímu blockchainu tak získá centralizovaná burza příležitost nabízet i decentralizované produkty.
Integrace blockchainu do finančních ekosystémů tak přináší jasné výhody. Tendermint se řadí mezi pokročilé technologie třetí generace blockchainů. Kromě interoperability nabízí také poměrně vysokou rychlost a v případě potřeby i solidní míru decentralizace (50-300 validátorů na jeden blockchain).
Budoucnost burzovních ekosystémů
V této části záměrně nemluvím o budoucnosti burz, nýbrž o budoucnosti burzovních ekosystémů. Ty se totiž ve světě kryptoměn musí transformovat do nové podoby. V dnešní podobě jsou centralizované burzy pouze novými finančními institucemi klasického rázu.
Trpí stejnými neduhy, mají stejně strukturální problémy a do budoucna z nich vzniknou podobné molochy, kterými se staly banky. Proto je právě spuštění vlastních blockchainů tak kritické.
Ekosystémy burz se postupně musí transformovat do decentralizované podoby. To znamená, že infrastruktura burz se může využít jako páteř nových služeb, ale s tím, že za nimi musí stát nezávislé smart kontrakty, které budou konkretní procesy provozovat bez potřeby důvěry a on-chain.
Tím se fakticky sníží míra důvěry potřebná pro obchodování na burze. Podstatně se také zvýší bezpečnost (při adekvátních auditech smart kontraktů) finančních operací. Nakonec by tak burzovní mince byla reprezentací hodnoty celého ekosystému a ideálně by dávala práva z ekosystému těžit a zároveň jej ovlivňovat.
Závěr
Nový testnet Croeseid je dobrou známkou ve vztahu k inovaci. Volba Tendermint technologie se jeví jako rozumná varianta (stejnou technologii používá také Binance). Cesta k úplné decentralizaci ekosystému je nicméně dlouhá a trnitá. Dobrou zprávou je, že již začala!