Kazachstán se dlouho z bezproblémové těžby Bitcoinu netěšil – těžaři uvažují přestěhovat se na západ!

Share This Post

Kazachstán se nějakou dobu objevoval na seznamu potenciálních destinací, kde byly podmínky pro těžbu Bitcoinu vhodné. Nicméně netrvalo dlouho a středoasijská země už má problémy s elektrickou energií. Její současný nedostatek výrazně omezí těžbu kryptoměn.

Někteří těžaři, včetně těch, kteří se přestěhovali ze sousední Číny, se poslední dny snaží přestěhovat do destinací se stabilnější dodávkou energie, jako jsou například USA.

Mohlo by tě zajímat: Elon Musk s Dogecoinem nedá klid – je prý zásadně lepší než cokoli jiného, ​​co viděl

Kazachstán má problémy s dodávkami energie

Téměř 20milionový Kazachstán se stal „hotspotem“ těžby kryptoměn poté, co se komunistická vláda v sousední Číně rozhodla v květnu tohoto roku seriózně zaútočit proti kryptoměnám. Středoasijská země udržuje limitované sazby elektřiny a je jedním z největších výrobců fosilních paliv. Nemoderní a zanedbaná infrastruktura či nedostatečné výrobní kapacity nedokázaly uspokojit rychle rostoucí poptávku po elektrické energii potřebné k napájení energeticky náročných zařízení pro těžbu Bitcoinu.

Úřady poukázaly na rostoucí deficit energie. Spotřeba vzrostla o více než 10 procent během roku 2021. Zákonodárci v zemi nedávno navrhli zavedení vyšších tarifů za elektřinu pro ty, kteří si chtějí přivydělávat těžením kryptoměn. Zástupci odvětví kryptoměn se ohradili a považují všechna obvinění za nespravedlivá. „Úřady dělají z těžby a těžařů obětní beránky,“ uvedl Didar Bekbauov, zakladatel a CEO místní společnosti Xive na sociálních sítích už začátkem prosince.

Výkonný ředitel společnosti publikoval svůj komentář na Twitteru poté, co byl Xive nucen vypnout svá hlavní zařízení v jižním Kazachstánu. Jednoho dne se náhle snížilo jeho napájení, a tam to celé skončilo. Společnost však nadále provozuje ještě pár těžebních farem v zemi, ale zároveň zkoumá možnosti převodu některých operací do USA.

Pokud chceš obchodovat nebo jen nakupovat kryptoměny, doporučujeme ti použít burzu Binance. Nemáš ještě účet na Binance? Vytvoř si jej nyní přes >>> slevový odkaz <<< a získáš doživotní slevu na poplatky při obchodování.

Vláda musí vymyslet jinou strategii

Zatímco omezení uvalená na oficiálně zaregistrované společnosti ovlivnila chod těžby, „malí“ těžaři nadále získávají digitální aktiva ze svých garáží. Tzv. šedí horníci“ spalují velmi vysoké množství elektrické energie a představují další výzvu pro vládu v Nur-Sultánu. Pro vládu je bohužel velmi obtížné se těchto nelegálních těžařů zbavit.

Připomínáme, že Kazachstán zpočátku přivítal těžaře kryptoměn a podnikl kroky k regulaci tohoto odvětví prostřednictvím právních předpisů. Odhady zveřejněné v říjnu naznačily, že země by mohla očekávat, že těžba nalije do domácí ekonomiky minimálně 1,5 miliardy dolarů v následujících letech a více než 300 milionů dolarů v daňových příjmech.

Nová daň ve výši $0,0023 za kilowatthodinu elektrické energie používané registrovanými společnostmi bude uložena již v lednu 2022. Kazachstán kromě toho plánuje v následujících letech vybudovat elektrárny s kombinovanou výrobní kapacitou 3 000 megawattů a rozšířit podíl obnovitelných zdrojů. Také zvažuje využití jaderné energie.

Mohlo by tě zajímat: Která kryptoměna v roce 2022 udělá největší zhodnocení? Anketa

Related Posts

Robert Kiyosaki varuje: Dolár sa do 4 mesiacov môže zrútiť!

Slávny autor literatúry zameranej na finančnú gramotnosť Kiyosaki prichádza...

Popularita kryptomien medzi mileniálmi v USA mierne klesá

Finančná spoločnosť Bankrate pred nedávnom zverejnila správu, v ktorej...

TOP 5 článkov za posledný týždeň + Bonusová správa dňa

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Kryptomeny majú svetlú budúcnosť, ľudia prestávajú veriť centrálnym bankám!

Kryptomeny už dávno stratili negatívny punc a naopak sa...

Ministerstvo financí USA uvalilo sankce na 5 krypto adres spojených s ruskou neonacistickou polovojenskou skupinou

Ministerstvo financí Spojených států přidalo pět kryptoměnových adres spojených...

Jižní Korea vydala zatykač na zakladatele Terra Do Kwona

Zatímco komunita LUNC se raduje z možného návratu tokenu Terra Luna...