Krypto aktiva již nejsou mezerou na trhu a regulační orgány to musí dohnat

Share This Post

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) se v posledních několika letech krypto aktiva posunula ze „speciálních produktů“ k většímu mainstreamovému zastoupení, což vyvolalo potřebu komplexnější regulace prostoru.

V nové zprávě, kterou vytvořily ředitelka kapitálových trhů MMF Aditya Narain a asistentka ředitele Marina Moretti, bylo poznamenáno, že kryptoaktiva se pevně posunula od „speciálních produktů“ k těm, která se používají pro spekulativní investice, zajištění proti slabým měnám a platebním nástrojům.

Autorky dodaly, že to spolu s nedávnými selháními emitentů kryptoměn, burz a hedgeových fondů „přidalo impuls k tlaku na regulaci“.

Vývoj regulačních rámců pro kryptoaktiva je však podle Narain a Moretti náročný boj, přičemž mezi vážnější překážky zdůrazňují rychlý vývoj trhu, obtížnost monitorování a absenci funkčních dovedností mezi regulátory.

Nekonzistentní přístup k regulaci kryptoměn

Autorky také upozornili na nekonzistentní přístup k regulaci kryptoměn mezi různými regulátory, místo toho se zasazovali o koordinovaný, konzistentní a komplexní globální regulační rámec pro kryptoměny.

Dle jejich slov mohou „některé regulační orgány upřednostňovat ochranu spotřebitele, jiné bezpečnost a spolehlivost nebo finanční integritu. A existuje celá řada kryptoherců – těžaři, validátoři, vývojáři protokolů – na které se tradiční finanční regulace snadno nevztahuje“.

„Globální regulační rámec vnese na trhy řád, pomůže vzbudit důvěru spotřebitelů, stanoví hranice toho, co je přípustné, a poskytne bezpečný prostor pro pokračování užitečných inovací.“

Nařízení o trzích krypto-aktiv (MiCA)

V Evropě má být během příštích čtyř až šesti týdnů zveřejněn konečný právní text dlouho očekávaných nařízení o trzích krypto-aktiv (MiCA). Ve Spojených státech je zákon o regulaci kryptoměn s názvem Responsible Financial Innovation Act nastaven tak, aby řešil některé z největších otázek, kterým čelí sektor digitálních aktiv.

Dokonce i zarytí kryptoskeptici začali klesat v souladu s myšlenkou regulace jakéhokoli rozšířeného zákazu, přičemž americký kongresman Brad Sherman přiznal, že trh „má za sebou příliš mnoho peněz a moci“, aby byl nyní zakázán.

Related Posts

VanEck predpovedá, že Ethereum dosiahne do roku 2030 11 800 USD

Nedávny hard fork Etherea, ktorý umožňuje používateľom vybrať stakované...

Výnosy kryptoměn souvisejících s AI vzrostly po spuštění ChatGPT až o 41 %

Nedávná studie provedená výzkumníky z Blockchain Research Lab v Hamburku...

Obtiažnosť ťažby bitcoinu dosiahla historické maximum

Obtiažnosť ťažby bitcoinu (BTC) sa 31. mája navýšila a...

Binance školila českých policajtov a prokurátorov v Prahe

Spoločnosť Binance usporiadala v minulom týždni sériu seminárov pre...

Nový štandard prevádza NFT z Etherea do blockchainu bitcoinu

NFT bola dlho doména primárne blockchainu Etherea. Ale ako...