Odhalte krypto-podvody jako profíci – Scam-earning aplikace

Share This Post

Jako poslední, ale ne méně důležité, téma si představíme Scam earning aplikace (dále jako SEA). Aplikací s tématem kryptoměn je obrovské množství přímo v Google Play na Android zařízeních. Apple zařízení naštěstí (nebo bohužel?) jakoukoliv aplikaci, která by souvisela s kryptoměnami zatím odmítají. Jsou vůči kryptoměnám opatrní. Pomaličku však něco chystají a dočíst se o tom můžete v nedávném článku zde.

Pro Android je možné stáhnout mnoho aplikací fungujících jako android walletky. Další aplikace fungují jako Faucett, pomocí nichž si dokážete nějaké krypto nasbírat sledováním reklam, vyplněním captcha ověřování a podobnými činnostmi. Taková aplikace se nazývá výdělečná – earning. A o těchto si nyní napíšeme trochu víc.

Někteří tzv. sběratelé krypta jdou doslova po každé aplikaci, která je schopna dát jim nějaké centy v kryptoměně. Nejčastěji můžete získat kryptoměny Dash, Doge, Bitcoin (samozřejmě jen v desítkách satoshi), Litecoin nebo nově i Stellar a Ripple. Při instalaci z Google Play zdroje byste se v podstatě neměli ničeho obávat. Nedostane se tam ledajaká aplikace, a už vůbec by se tam neměla dostat aplikace, která by byla nebezpečná. Ale jsou i výjimky.

Bezpečnostní kontrola Android zařízení bývá v základě nedostatečná, a tak se umí i nebezpečná aplikace jevit jako potenciálně bezpečná. Ideální je takové instalace neznámých aplikací zkoušet na telefonu, kde nemáte kontakty, fotky, prostě nic… O sběračích krypta, kteří takto fungují, si napíšeme příště. ?

Co se však může stát, pokud stáhnete aplikaci, která s vámi má jiné plány? Jak to zjistíme?

V první řadě po instalaci a spuštění aplikace bude chtít povolení (permissions) přístupů ke kontaktům, galerii, SD kartě a jiné přístupy. Pokud aplikace vyžaduje pouze např. fotoaparát, je to pravděpodobně kvůli skenování QR kódu na platbu apod. V tomto případě nic nehrozí. Pokud však aplikace vyžaduje těchto povolení podezřele hodně, je to pro vás první znak, abyste se takové aplikaci vyhýbali. Některé pracují na principu phishingu. V případě, že byste jí povolili úplně všechno, doslova otevřete svůj telefon jako výkladní skříň a v té chvíli ztrácíte kontrolu nad svými daty.

To, zda vám kradou data, rozhodně neuvidíte a zneužít je mohou jakkoliv a kdykoliv. Čeho si ale možná všimnete, bude, že se váš telefon zpomalí, případně se začne přehřívat, mrznout nebo se restartuje. To je už znak, že něco není v pořádku a v tomto okamžiku už nestačí aplikaci jen odinstalovat. Mohl se s ní totiž nahrát škodlivý kód, kterému jste dovolili vstup do vašeho telefonu.

Další možností je, že zisk z aplikace vám slibují tvůrci vyplatit až při celkem vysoké částce, které nedokážete docílit rychleji než v průběhu několika měsíců. Už tehdy je aplikace podezřelá a určitě má důvod, proč chce být ve vašem telefonu nainstalována tak dlouho. Nemusí být samozřejmě hned nebezpečná. Některé chtějí vydělat na tom, že jim klikáte na reklamy, a myslíte si, že něco dostanete za odměnu. Omyl. Oni ano, vy ne. Ale vraťme se zpět k těm nebezpečným…

Proč se to vlastně děje?

Protože je moderním trendem zkoušet „vydělat“ přes telefon jakékoliv peníze. Slováci jsou typický příklad, jak chtějí z ničeho mít mnoho. Lidé po takových aplikacích jdou, baží a vědí, že taková možnost je. Že je možnost získat v krypto pár drobných. To, že se vystavují většímu nebezpečí než ty „haléře“, které vydělají, už nevnímají.

V každém případě většina takových aplikací funguje bez problémů, dokonce mnohé jsou i vcelku profitabilní, pokud nasbíráte pod sebe další lidi v refferal systému. To už ale hraničí s ponziho schématem. My v Kryptomagazínu doporučujeme získat nějaké kryptoměny bezpečnou koupí přes ověřené portály nebo přes kryptomaty.

Dočíst se o nich můžete níže:

[ROZHOVOR] Našli ste kryptoautomat vo Vašom okolí? Toto vás bude zrejme zaujímať!

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal DonMorello.

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...