[Rozhovor] Cardano se vyvíjí jako software pro jaderné elektrárny – Lukáš Bárta a Jaromír Tesař o vývoji a budoucnosti Cardana

Share This Post

Cardano je jedním z nadějných projektů mezi tzv. chytrými platformami. Má za sebou extrémně silný tým a specifické metody vývoje. Dnes vám přinášíme rozsáhlý rozhovor s Lukášem Bártou a Jaromírem Tesařem, kteří vedou československou Cardano komunitu

Profesionální analýza – 01.01.20 Technická analýza BTC/USD – Konec roku nepřinesl žádnou nečekanou změnu

Co je to Cardano?

Pokud člověk nežil v kryptojeskyni, tak asi tuší, co to Cardano vlastně je. Mohli byste jej představit svými slovy?

Cardano se snaží vytvořit finanční operační systém pro celý svět. Tým se rozhodl překonat technologické výzvy, kterým současné konsensuální distribuované sítě čelí, a protože to není vůbec snadné, sestavil si na to hvězdný tým složený z vědců a zvolil specifickou metodu vývoje podobnou té, která se používá při budování softwaru do letadel či jaderných elektráren. Cardano se vyvíjí jako mission-critical systém.

Finanční operační systém není jen o transakcích, ale také o možnosti vytvořit finanční kontrakt, digitalizovat třeba akcie nebo decentralizovat rozhodovací právo. Adopce není pouze o překonání technických výzev, ale i těch sociálních, politických a samozřejmě hlavně finančních. Cardano chce proto být technologická platforma přístupná všem lidem na světě. Není to protest projekt. Proto se bude pracovat na marketingu, a to skrze společnost McCann, která se stará o firmy jako třeba Microsoft. Lidé musí mít pocit, že se používáním Cardana nestaví proti tradičním hodnotám a že za projektem stojí silný a schopný tým, který se stará o technologické problémy sítě. Decentralizace není jen o protestu proti společnosti a anonymitě. Na tu máme jiné projekty. Cardano je projekt, který do jisté míry vyhoví regulacím, ale ne za cenu ztráty soukromí pro uživatele či cenzury transakcí.

Dám příklad. Obchodník si bude schopen vytvořit takový účet, kam mohou přijít transakce pouze od lidí, kteří splňují určité požadavky. Při transakci se bude pracovat s metadaty, které mohou odhalit věk odesílatele či třeba národnost. Projekt se nebojí pracovat s digitální identitou lidí. Cardano zkrátka pojalo decentralizaci jinak než projekty první generace, což je logické, neboť nemá smysl dělat klony jednoho projektu s minimální přidanou hodnotou. Smysl má tvořit zcela nové sítě s novými možnostmi a cílit na jinou skupinu uživatelů.

Všichni teď mluví o tom, že krypto nemá žádné reálné využití. Je potřeba něco užitečného nabídnout. Majorita nemá zájem o spekulaci na cenu, ale třeba o výhodnější půjčky, rychlé a levné přeshraniční transakce, transparentní financování projektů atd. Vlastně nejde o technologii samotnou někde v pozadí, ale o službu.

Cardano vs. Ethereum

Většina čtenářů zná Ethereum jako chytrý blockchain druhé generace. Cardano je často označováno jako blockchain třetí generace. Kde byste viděli výhody ADA vůči ETH?

Ethereum má obrovský náskok co se týče silné komunity vývojářů a v oblasti DeFi. Navíc Ethereum přechází na PoS, neboť škálování je pro používání protokolu klíčová vlastnost zajišťující například dobrou uživatelskou zkušenost a ekonomicky udržitelný model sítě. Síť si na svůj vlastní provoz musí nějak vydělat, a pokud nemá mince na dotaci sebe sama, zbývají jí často pouze poplatky za používání. Cardano zatím ani neumožňuje nasazení smart kontraktu, takže bude dohánět jedoucí vlak a to bude velmi složité.

Výhodu má jednoznačně v týmu, který stíhá dělat i jiné věci, jako třeba nasadit projekt Atala v Etiopii, Gruzii a dalších zemích. Třeba v Etiopii se na Atale plánuje vydat státní měna, vytvořit registr nemovitostí a digitální identita občanů. Jakmile se to podaří, dá se to napojit na Cardano. Tým hodně pracuje na adopci a otevřeně komunikuje se státníky, politiky, regulátory a finančníky. Jakmile se spustí smart kontrakty, bude nějaké oznámení. Tým ukáže reálné použití. Nestane se to, že se dodá platforma a hodí se na lidi s tím, že ji mohou používat. Takhle adopce nefunguje. Adopce je o komunikaci mezi vývojáři a uživateli a potřebných změnách.

Cardano Testnet

V jaké fázi vývoje se momentálně Cardano nachází? Mají např. vývojáři možnost budovat a testovat své decentralizované aplikace? 

Spuštění mainnet se plánuje na Q1 2020. Nicméně na testnetu se dají smart kontrakty testovat. Na Shelley testnetu se aktuálně testuje delegování mincí poolům a další věci, jako třeba propagace bloků či synchronizace.

Momentálně to s testnetem nevypadá úplně dobře – podle toho, co píšete ve skupině. Je to pro vás znepokojení? 

Vůbec ne. Je to testnet. Lidé si často myslí, že vše musí fungovat na první dobrou, ale tak to u softwaru skoro nikdy nefunguje. Uvědomte si, že klient musí fungovat na skoro všech většinově používaných operačních systémech, a protože je to globální distribuovaná síť, nejlepší testy se dělají globálně. V době psaní má testnet přes 600 registrovaných poolů z různých konců světa, z toho asi 160 aktivně produkuje bloky. Tohle se dá jen těžko simulovat v testlabu.

Je lepší dlouho testovat a síť ladit než rychle spustit mainnet a následně bugy opravovat. Cardano je maratonec, ne sprinter. Sprinter projektů tu máme hodně a upřímně, k čemu je to dobré? Testnet má své mouchy, ale je to v tuto chvíli asi nejvíce decentralizovaná veřejná síť, která běží, a přidat se může každý.

Decentralizované řízení

Jedna věc, jež je u každé kryptoměny kritická, jsou lidé, kteří se podílí na jejím rozvoji. Cardano má v tomto ohledu poměrně velkou výhodu a má zkušené vývojáře. Nicméně je ve specifické situaci, kdy komunita bude rozhodovat o kontraktu na vývoj sítě, což znamená, že by se tým vývojářů teoreticky mohl hodně proměnit. Můžete nám do toho vnést trochu světla? 

Ono se to všechno teprve domlouvá. Poslední vývojová fáze projektu je o decentralizovaném řízení a aktuálně se přemýšlí nad tím, jak to pojmout. Bohužel, s decentralizovaným řízením projektu nemáme zatím mnoho zkušeností a není kde se inspirovat. Nicméně IOHK chce, aby se do vývoje a rozhodovacího procesu zapojili lidé, kteří mají zájem přinášet nějaké nápady a názory. Možná se na to vytvoří nějaký hlasovací mechanismus. Nějaké studie na to k dispozici jsou, ale stále je otevřených mnoho otázek. Každý protokol potřebuje své vývojáře a je potřeba je z něčeho zaplatit a vývoj řídit.

Otázkou pro každý plně decentralizovaný projekt jednou bude, kde se peníze berou a kdo rozhoduje o tom, co se bude dělat. Pokud se o to projekt nepostará hned na začátku, zavání to budoucí centralizací a nechtěném vlivu zvenčí. Představte si, že se nějaká síť stane globální páteří světa. Vy můžete síť ovlivnit nejen tím, že budete mít významný vliv na konsensus, ale také tím, že budete ovlivňovat lidi z fyzického světa, tedy třeba samotné vývojáře. Plná decentralizace tedy není jen o technické stránce věci, tedy o protokolu a síťovém konsensu. Vy musíte zajistit také to, aby byla transparentní údržba a vývoj protokolu, a co nejvíce rozmělnit rozhodovací moc lidem, kteří chtějí a mají k tématu co říct. V případě Cardana to pravděpodobně začne u ambasadorů.

Pohled do budoucnosti

Jak se díváte na budoucnost Cardana a kdy si myslíte, že bude tzv. production ready ve smyslu, že začnou vznikat funkční aplikace a síť bude schopna zvládnout dostatečný provoz? Což mi připomíná oblíbenou metriku TX/s. Kolik by mělo Cardano zvládnout transakcí při svém ostrém startu?

Doufáme, že už v roce 2020, ale vývoj nebude u konce. Po spuštění mainnetu to má být pouze několik 100 Tx/s. Na škálování se bude dále pracovat v rámci projektu Ouroboros Hydra a dedikovaný tým už jede na plné obrátky a implementuje prototyp.

Tým chystá spustit sharding, tedy distribuovanou paralelní konsensuální verzi protokolu. TX/s není jediná metrika, podle které se dá posuzovat škálování. Škálovat se dá třeba skrze sidechainy nebo druhé vrstvy. Koho světově zajímají například transakce v rámci Česka s tokeny, které jsou relevantní třeba jen pro jednu firmu a její uživatele? Transakce vás zajímají jen v rámci zajištění maximálního počtu ADA mincí v systému. Jako americký node nemáte potřebu ověřovat takovéto české transakce.

V roce 2020 mohou uživatelé i vývojáři začít systém používat. Předpokládám, že až někdy v roce 21/22 uvidíme zajímavé věci. Důležité je umět škálovat s rostoucím počtem uživatelů, a když se podíváte na rychlost adopce, máme pár let čas a třeba 500 Tx/s nám bude ještě dlouho stačit. Škálování je o vertikálním a horizontálním směru. Důležité je škálování umožnit, což je u PoS o dost jednodušší než u PoW.

Co číst dále:

02.01.20 Technická analýza GO/BTC – Vydrží GOGO pumpa až do cíle?

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...