Rusko aktívne zvažuje využitie digitálnych mien pre medzinárodné platby

Share This Post

Moskva zaujíma pozitívny postoj k digitálnym aktívam po tom, čo jej invázia na  Ukrajinu vyvolala ostrú reakciu západných krajín v podobe uvalených sankcií.

Ruská federácia údajne, v reakcii na západné sankcie proti tejto krajine, ktoré boli prijaté v dôsledku jej totálnej invázie na Ukrajinu začiatkom tohto roka, zvažuje prijatie kryptomien pre medzinárodné platby.

Rusko: Využitie kryptomien pre medzinárodné platby

Moskovská tlačová agentúra Interfax a agentúra Reuters uviedli, že Ivan Chebeskov, ktorý vedie oddelenie finančnej politiky na ruskom ministerstve financií, aktívne zvažuje možnosť začlenenia kryptoplatieb.

“Otázka používania týchto digitálnych mien ako barterových transakcií pre medzinárodné zúčtovanie sa aktívne prejednáva.”

Podľa miestnych novín Vedomosti ministerstvo financií zvažuje pridanie návrhu o medzinárodných platbách do aktualizovanej verzie zákona o kryptomenách, ktorého konečné znenie je zatiaľ stále v príprave.

Mohlo by ťa tiež zaujímať: Viceprezident spoločnosti MasterCard: Masové prijatie kryptomien sa blíži, ale je potrebné sa vysporiadať s problémami

Rusko a legalizácia kryptomien

V poslednom čase to vyzerá, že podpora legalizácie kryptomien prichádza zo všetkých segmentov ruskej vlády. Podľa ministra obchodu Denisa Manturova má Moskva v pláne legalizovať kryptoplatby „radšej skôr ako neskôr“.

A v marci predseda energetického výboru Kongresu krajiny Pavel Zavalnyj na tlačovej konferencii uviedol, že Rusko je otvorené prijímať bitcoiny pre vývoz prírodných zdrojov. Zavalnyj vysvetlil, že túto možnosť budú mať iba „priateľské“ krajiny ako Čína a Turecko, pretože prezident Vladimir Putin deň predtým povedal, že „nepriateľské“ krajiny by mali za ruský plyn platiť v rubľoch.

V apríli potom tamojšie ministerstvo financií podporilo legalizáciu v návrhu zákona s názvom „O digitálnej mene“ a ten istý mesiac guvernér ruskej banky pripustil, že centrálna banka prehodnocuje svoj nepriateľský postoj voči digitálnym aktívam. A priamo guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullina uviedla, že kryptomeny sú zvažované (spoločne s ďalšími opatreniami) na zmiernenie dopadu západných sankcií na ruskú ekonomiku.

Nie je zatiaľ celkom jasné, ako by Rusko mohlo využiť digitálne aktíva na obídenie západných sankcií, a to hlavne vzhľadom na fakt, že kryptotrh nie je dostatočne veľký alebo likvidný, aby podporoval transakčné potreby suverénneho národa. Okrem toho Úrad pre kontrolu zahraničných aktív Spojených štátov zakázal akejkoľvek osobe z USA obchodovať s jednotlivcami alebo subjektmi na svojom zozname určených štátnych príslušníkov a blokovaných osôb (Specially Designated Nationals and Blocked Persons – SDN).

Jake Chervinsky, vedúci politiky pre Blockchain Association so sídlom v USA, vo svojom tweete vysvetlil, že zákaz obchodovania s ruskými SDN existuje bez ohľadu na zavedené platobné systémy:

„Neexistuje žiadny dôvod si myslieť, že existencia kryptomien presvedčí kohokoľvek z nich k úmyselnému porušovaniu zákonov o sankciách, riskovaní pokút či väzenia.”

Záver

Osobne považujem za veľmi smutné a nešťastné, že sa v Rusku o využití digitálnych mien na oficiálnej národnej úrovni uvažuje až v súvislosti s uvalenými sankciami. Ale nezabúdajme, že bitcoin (prípadne ďalšie kryptomeny) za nič nemôžu a robia len to, na čo boli určené – umožňujú slobodné transakcie.

Mohlo by ťa tiež zaujímať: [SPRÁVY] • Stredoafrická republika je pripravená stať sa kryptocentrom • a ďalšie články

Ak máš akýkoľvek dotaz týkajúci sa kryptomien, neváhaj sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Nezabudni sa tiež pripojiť na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Zdroj: cointelegraph.com

Related Posts

Bankový gigant JPMorgan hovorí, že zrútenie bitcoinu a kryptomien môže byť krátkodobé – tu je dôvod

JPMorgan, gigant finančných služieb, hovorí, že najnovšie zrútenie trhu...

El Salvador dnes nakoupil 80 dalších bitcoinů

Podle tweetu prezidenta středoamerické země Nayiba Bukeleho dnes Salvador...

SEC zamietla žiadosť o Grayscale Bitcoin ETF, spoločnosť zodpovedá žalobou!

SEC potvrdila svoj anti-krypto postoj tým, že odmietla vysoko...

[SPRÁVY] • Samsung začne vyrábať čipy pre ťažbu bitcoinov • a ďalšie články

Vitajte pri dnešnom prehľade kryptospráv: TRHY Bolo to práve počas uplynulého...

Napriek prepadu stále neexistuje aktívum s lepším risk/reward pomerom ako bitcoin, hovorí populárny analytik

Populárny krypto analytik porovnáva výnosy tradičnej investičnej triedy s...

[SPRÁVY] • Súd nariadil likvidáciu spoločnosti Three Arrows Capital • a ďalšie články

Vitajte pri dnešnom prehľade kryptospráv: TRHY Bitcoin sa minulý týždeň pokúsil...