Teslu nepřijali do S&P 500, i když splnila podmínky – Chcete vědět proč?

Teslu nepřijali do S&P 500, i když splnila podmínky - Chcete vědět proč?

Zostáva do konca 50 % zľavy na všetky naše produkty

Elon Musk na začátku července oslavoval poté, co Tesla ohlásila čtvrtý kvartální profit v řadě. Splnila tak všechny podmínky pro přijetí do indexu S&P 500. Akcie americké automobilky na to zareagovaly masivním růstem, který ještě urychlilo oznámení dělení akcií. Za dva měsíce jsme tak zaznamenali pumpu z 220 $ na téměř 500 $. V září ale bullrun skončil a hodnota Tesly padla o téměř třetinu. A do tohoto dumpu správci S&P 500 minulý pátek oznámili, že Teslu nepřijali.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

S&P 500 je index, který kopíruje váženou hodnotu 500 největších amerických firem. Tesla patří do první padesátky. Důvody odmítnutí však nebyly udány a Tesla toto rozhodnutí také odmítla komentovat.

Do indexu se ale dostala e-commerce společnost ETSY (ETSY ), farmaceutická společnost Catalent (CTLT) a výrobce testovacího zařízení Teradyne (TER). Všechno podstatně menší firmy než samotná Tesla.

Může vás zajímat: Nenažrané americké trhy na cestě ke kolapsu – Jak to ovlivní Bitcoin?

Proč Tesla nebyla přijata do S&P 500, i když splnila všechny podmínky?

Po internetu se samozřejmě okamžitě začaly šířit konspirační teorie o tom, jak vláda potichu podporuje ropné společnosti (Tesla vyrábí pouze elektrická vozidla), nebo že proti Elonu Muskovi vzniklo spiknutí a podobné hlouposti. Já si ale myslím, že realita je mnohem jednodušší.

Index S&P 500 pasivně kopíruje množství fondů v i mimo USA. V těchto fondech mají investované desítky, možná i stovky milionů lidí, nemluvě o bankách. Lidé si tak spoří na důchody, nemovitosti.

Podmínky pro vstup do S&P 500 jsou pouze orientační. Jde o minimální nároky, které musí splnit každá firma. Správci tak odfiltrují 99 % špatných investic, ale ne úplně všechny. My na Trading11.com jsme všichni obrovští fanoušci Tesly a nedáme na tuto firmu dopustit. Nedoporučujeme ale zatím nakupovat akcie této automobilky, protože jde o špatnou investici. I na současné ceně (380 $) jsou neskutečně předražené.

Pokud by S&P 500 zařadil Teslu do svého portfolia, automaticky by to znamenalo nákup akcií Tesly za desítky miliard dolarů. A ať už se na to dívám jakkoliv, neumím se ubránit pocitu, že by to byla velmi špatná investice, která by poškodila reputaci S&P 500. Tesla byla minulý pátek (a stále je) špatná investice, a proto byla společnost odmítnuta. Pokud bude nadále podávat skvělé výkony, vykazovat zisky a zvyšovat prodeje, velmi snadno se může stát, že na konci roku bude přijata nejen do S&P, ale i do dalších velkých indexů.

Mohlo by vás také zajímat:

Death Cross na grafu Bitcoinu napovídá, že výprodeje ještě neskončily