Víc stodolarovek než jednodolarových bankovek aneb příležitost pro kryptoměny

0
penize

Věděli jste, že je aktuálně na světě více stodolarových bankovek než těch jednodolarových? Tento zdánlivě absurdní fakt v sobě skrývá několik poměrně zásadních ponaučení o globálním finančním systému. A to nejen pro zastánce kryptoměn, kteří se jej snaží změnit.

Dle informací, které přinesl deník The Washington Post došlo k této změně v průběhu roku 2017. Federální rezervní systém (The U.S. Federal Reserve, zkráceně FED), což je nezisková společnost, která řídí centrální bankovní systém Spojených států amerických a mimo jiné je zodpovědná i za tisk nových bankovek, se tímto posunem nezdá být znepokojen. Podle článku se produkce bankovek v nominální výši 100 USD navíc neustále zrychluje.

Kam mizí dolary?

Velká část poptávky po bankovkách s vysokou nominální hodnotou pochází ze zemí se slabými domácími měnami. Podle výsledků studie Ruth Judsonové, ekonomky FEDu, je asi 80 procent bankovek v hodnotě 100 USD v oběhu mimo území USA. Proč tomu tak je? Podle Ruth je hlavní hnací silou poptávky po amerických dolarech politická nestabilita. Země jako třeba Salvador, Ekvádor či Zimbabwe buď oficiálně nebo efektivně přijaly dolar jako svou jedinou měnu.

Právě vysoká popularita dolarů na celém světě (v jakékoli formě) má velké výhody pro ekonomiku USA. V období po druhé světové válce umožnila globální poptávka po dolarech podstatné zvýšení životní úrovně USA. Podle bývalého předsedy Federálního rezervního systému Bena Bernanka je stav globálních rezerv v dolarech „bezúročným úvěrem pro Spojené státy“, což vede k finančním úsporám ve výši přibližně 20 miliard dolarů ročně. To v globálním měřítku může vypadat jako plivnutí do moře, ale ve výsledků se každý dolar počítá. Navíc se tím také pro USA snižuje riziko půjček, neboť dluh denominovaný v dolarech je hrozbou pro finanční stabilitu mnoha rozvíjejících se trhů, protože díky velkým výkyvům směnných kurzů může být mnohem těžší tyto půjčky splatit v místní měně.

Export dolarů a konkrétně stodolarovek může mít další negativní dopad i na samotné ekonomiky, kde po něm existuje největší poptávka. Finanční expert Nicholas Colas pro CNBS prohlásil, že vzestup oběhu stodolarovek je globálním prostředkem korupce. A to nejen proto, že mohou být tyto bankovky použity nejen k úplatkům, ale i z důvodu, že mohou být prostředkem k „udržení aktiv mimo finanční systém“. Z rozhovoru dále vyplynulo, že korporátní úplatkářství má devastující dopad na občany rozvojových zemí a to zejména díky společnostem, které obchází environmentální a zdravotní předpisy.

Příležitost pro kryptoměny

Pokračující tempo vzniku nových bankovek má několik důsledků pro digitální měny, zejména pro skupinu známou jako „bitcoinoví maximalisté“. Jedním z nich je fakt, že existuje přirozená dynamika směrem ke sdílené globální důvěře v jednotnou měnu. Touto dominantní měnou je nyní dolar, ale bitcoinoví maximalisté argumentují, že Bitcoin nebo pdoobná virtuální měna, by nakonec mohl zaujmout místo dolaru. První náznaky, že by k tomu v budoucnosti mohlo pravdu dojít, se objevily na Kypru nebo nedávno ve Venezuele.

Pokud by se „bitcoinizace“ vydala stejnou cestou jako kdysi „dolarizace“, s největší pravděpodobností by rostoucí poptávka poslala cenu vítězné kryptoměny To The MOON, což by umožnilo ranným investorům sklidit stejně sladké plody odměny, jak se v minulosti podařilo Spojeným státům.

Je také důležité poznamenat, že bez ohledu na negativní systémový dopad dolarových bankovek s vysokou nominální hodnotou, tak popularita hotovosti obecně závisí částečně i na jedné, kryptokomunitou silně podporované věci, kterou je finanční soukromí. Stahování hotovosti s vyšší nominální hodnotou z oběhu, včetně stažení 500eurových bankovek, které začalo již v roce 2016, lze považovat za součást postupného posunu směrem k plně elektronickému globálnímu peněžního systému.

Pokud je tento elektronický systém řízen bankami a národními vládami, nabízí autoritářským systémům, jaké panujou třeba v Číně, více příležitostí, jak omezit chování jednotlivců. To vede k potřebě neocenitelné alternativy, jakou nabízí Bitcoin a jeho nástupci.

Co číst dále?

5 skutočne najbohatších ľudí na svete – Zabudnite na Gatesa a Bezosa! – časť 1.

Zdroj:
breakermag.com

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na