Ztratí Amerika svou vedoucí pozici ve světě? Podle analýzy to bude v roce 2030

3
trump china india usa

Spojené státy jsou vedoucí velmocí již dlouhou dobu. S raketovým růstem rozvíjejících se ekonomik se ovšem začalo spekulovat, zda USA udrží svou pozici. Společnost Standard Chartered Plc. se na tento problém podívala z analytického hlediska a výsledky jsou poměrně překvapivé. 

Peníze, peníze… a zase peníze

Spojené státy mají ve světě výsadní postavení. A není to kvůli obrovské armádě. Ta je pouze důsledkem hlavního důvodu. Primárně se totiž jedná o to, že USA jsou prostě nejbohatší zemí světa a tudíž si mohou dovolit například obrovské náklady na vojenskou mašinérii.

Chcete vědět více o americké vládní krizi – Analýza S&P 500 – Vláda Spojených států již tři týdny v nouzovém režimu. 

Právě ve zbrojení si Spojené státy dlouhodobě drží obrovský náskok na všechny ostatní země. Zatímco druhá Čína v roce 2018 utratila přibližně 200 miliard dolarů na zbrojení, tak Spojené státy utratily přes 600 miliard dolarů. Až daleko za nimi je Saudská Arábie, která utratila 70 miliard dolarů a Rusko, které si drží 4. pozici s rozpočtem 62 miliard dolarů.

Takovéto útraty si Spojené státy mohou dovolit díky tomu, že jsou na vrcholu žebříčku HDP. HDP se používá jako makroekonomický ukazatel bohatství státu. Zde se USA umístily na prvním místě s HDP o velikosti 20 bilionů dolarů. Čína za americkou produkcí zaostává „pouze“ o sedm bilionů dolarů. Třetí zemí s největšími úspěchy je pak Japonsko s 5 biliony dolarů. Japonsko ovšem dlouhodobě stagnuje a jeho populace velmi rychle stárne.

Kdy proběhne výměna?

Podle společnosti Standard Chartered může Amerika přijít o vedoucí roli velmi brzy. Dle odhadu společnosti Standard Chartered nepředběhne USA pouze jedna země, nýbrž dokonce dvě. V roce 2030 by měla být nejbohatší zemí světa nepřekvapivě Čína.

Více o akciových trzích – Akcie Dow Jones Industrial Average – obchodní válka v plném proudu

Spojené státy by měla předběhnou v ekonomické síle také Indie. Tato predikce je již podstatně divočejší, protože momentálně se hrubý domácí produkt Indie pohybuje okolo 2.5 bilionů dolarů. Indie má před sebou ještě dlouhou cestu, zatímco Čína již začíná šlapat Spojeným státům na paty.

Za hlavního hybatele predikovaného vývoje považují analytici velikost populace. Podle Standard Chartered je to právě populace, která bude určovat úspěšnost ekonomiky. Ekonomika Číny by se do roku 2030 měla ustálit na ročním růstu okolo 5%, což je postupný pokles. U Indie se naopak očekává významný růst. Do roku 2020 společnost odhaduje, že růst indické ekonomiky by měl zrychlit na 8% za rok.

„Naše dlouhodobé předpovědi růstu jsou postaveny na jednom klíčovém principu: podíl jednotlivých zemí na celosvětovém HDP by se eventuálně měl srovnat s podílem populace světa. Tento fakt k sobě postupně bude přibližovat vyspělé i nově se rozvíjející ekonomiky.“ řekl hlavní analytik týmu David Mann

Žebříček nejbohatších zemí v roce 2030

Vyvstávající ekonomiky výrazně zamíchají budoucím uspořádáním nejbohatších zemí na světě. Predikce společnosti Standard Chartered předpokládá, že do TOP 10 se dostanou země jako Indonésie, Egypt, Turecko. Za Jižní Ameriku pak bude výrazně stoupat Brazílie, která se momentálně nachází na 9. místě.

Informace o ekonomickém vývoji – Výhled na rok 2019 – Pravděpodobnost krize roste

Postup nových ekonomik tak postihne stálice jako je Rusko či Německo. Ty pravděpodobně budou v roce 2030 na konci žebříčku nejbohatších zemí. Velká Británie či Francie pravděpodobně už nebudou na nejvyšších příčkách. To může mít za důsledek významnou proměnu dynamiky světového uspořádání.

Dá se očekávat, že bude slábnout i ekonomická síla Evropské unie, která je momentálně druhým ekonomicky nejsilnějším celkem. Ve statistikách se většinou uvádí ukazatele národních států, takže EU se často neuvádí jako jeden celek. Celý svět pravděpodobně projde mnoha změnami. Jestli to bude dobře, to teprve uvidíme.

Co číst dále?

Bitcoin – Je toto jeho koniec alebo začiatok nové éry?

Komentujte

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
sobiik
Člen

Zajímavé. Číně bych věřil, Indie může jít nahoru , ale určitě ne tak raketově, jak analýza tvrdí, pro to nemají průmyslové zázemí. Typicky ale třeba Egypt mám za úlet. Nejde to stavět jen na velikosti populace, ale také na vzdělanosti a rozvoji průmyslu. Z čeho takové HDP Egypt udělá, že služeb? Průmysl mají slabý a obyvatelstvo ne moc pracovité… 🙂

Rob
Host

To jsem si taky říkal…

Harvester
Host

Obrovský náskok ve zbrojení? Jak si někdo může myslet že čím vyšší náklady do zbrojního průmyslu, tím vyšší pokrok a náskok nad konkurencí. Jako příklad si srovnejte vlastnosti a náklady mezi F-35 a SU-57. Radši ani nebudu zjištovat ty uvedené rozpočty, ale je jasný že Rusové se 70miliardami dokáží vyvinout lepší destrukční techniku než USA s 600miliardami.
Co se takhle přejmenovat na Novinky.com?
Je zřejmé že Trump je jen figurka která ukončí Americkou hegemonii, a přispěje k celkové izolaci a sebedestrukci Amerického státu tak jak to proběhlo v SSSR.