Vitalik Buterin: Ethereum 2.0 zvládne 100 000 transakcí za sekundu

0
Vitalik Buterin: Ethereum 2.0 zvládne 100 000 transakcí za sekundu

Tvůrce kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin nedávno na Redditu v rámci Ask Me Anything seance odpověděl na otázky komunity. Soustředil se samozřejmě hlavně na chystané spuštění platformy Ethereum 2.0. Pokud vše půjde podle plánu, nového Beacon Chainu se dočkáme již 1.12.2020. I když, nezájem komunity zatím tento cíl maří. Aby se bezpečně dosáhlo konsensu, je potřeba 16384 validátorů. Momentálně je jich pouze 3300.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Čtěte více: Pokud se rychle nenajde 420k ETH, tak…

Jeden z uživatelů Redditu se dozvěděl, že malé množství entit ovládá 51% všech Ethereum tokenů a vytvořil tento skvělý meme.

Vytvořte uzel validátoru na Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 přinese škálování bez obětování decentralizace nebo bezpečnosti

Vitalik na Redditu mluvil o mnoha zajímavých tématech. Zmínil například, že Ethereum 2.0 v budoucnu v pohodě zvládne i 100 000 transakcí za sekundu. Momentálně se toto číslo pohybuje kolem 10 tsp kvůli archaickému systému Proof of Work (používá ho i Bitcoin). Nový PoS blockchain nebude závislý na minerech. A co je ještě důležitější, konečně se dočkáme škálovatelnosti, aniž bychom obětovali bezpečnost nebo decentralizaci.

Současný systém za poslední roky několikrát narazil na své limity. Poprvé ho v roce 2017 zahltila megaúspěšná decentralizovaná aplikace Crypto Kitties a naposledy se poplatky za transakce neúnosně zvýšily přes léto kvůli DeFi mánii.

Může vás zajímat: Jak dlouho se ještě bude dát Ethereum těžit na grafických kartách?

Vitalik Buterin vyzdvihl paralelní vývoj platformy Ethereum 2.0

Jedním z faktorů, který výrazně pomůže dosáhnout plného potenciálu platformy Ethereum 2.0, je paralelní vývoj. Spuštění celého systému je rozděleno do čtyř fází. Pokud komunita vytvoří dostatečné množství validátorských nodů, fáze 0 bude spuštěna již 1.12.2020.

V roce 2021 bychom se měli dočkat shardingu, později zařazení současného blockchainu mezi Shardy a nakonec i systému Plazma. Tato (a další) vylepšení však nemusí přijít v tomto pořadí, protože na sobě nejsou závislá. Ethereum tak nemusí čekat na dokončení jedné funkce, aby spustilo druhou.

„Díky této změně se platforma rychleji stane použitelnou v reálném světě.“

– dodává Vitalik

Mohlo by vás také zajímat:

EXPERT blog: Co se stane, až Bitcoin dosáhne ATH? Takto se změní svět v roce 2021

avatar
  Subscribe  
Upozornit na