11 pravidel, které by měl znát investor do ICO

Share This Post

ICO (Initial Coin Offering) je úvodní nabídkou mincí. Je to první možnost jak levně nakoupit mince ještě před tím, než půjdou na trh. Nese to s sebou ovšem velká rizika a obzvláště pro nováčky to není nic snadného. Zde je několik bodů, které by měl každý investor do ICO znát.

Dítě v obchodu se sladkostmi

Nakupovat ICOs je opravdu jako být příslovečné dítě v obchodě se sladkostmi. Je toho na výběr tolik a všechno vypadá tak nesmírně lákavě. Jenže to je pouze první pohled. Na druhý pohled již zjistíte, že většina sladkostí jsou buď levné náhražky, zkažené bonbóny, či jen prázdné obaly.

Hodně ICOs opravdu nedopadne dobře a na velké většině z nich investoři prodělají buď velkou část investice nebo úplně vše. Je jen málo takových, která jsou opravdu dobrá, kvalitní, a která vydrží déle než rok.

Divoký západ ve světě obchodu

Kryptoměny jsou momentálně jako Divoký západ. Pravidla víceméně neplatí, regulace jsou také jen na minimální úrovni a ochrana investorů v podstatě neexistuje. Nikdo vám nemůže nic garantovat a můžete se spolehnout primárně jen sami na sebe a své schopnosti se dobře a správně rozhodovat.

U ICOs to platí dvojnásob. Nejen, že většina projektů skončí v propadlišti dějin, ale také zde existuje velké množství vyloženě podvodných projektů. Ve spojení s často požadovaným KYC (Know your customer – znát svého zákazníka – dělá se pro to, aby mohla být ICOs kompatibilní se základními regulacemi) je také velké nebezpečí, že vám může někdo ukrást identitu. Takže buďte opatrní, pustíte-li se na vlastní cestu do nákupů ICOs.

Whitelist je prvním krokem k možnosti nákupu

ICOs jsou velmi žádané v krypto světě a téměř všechny atraktivní projekty přistoupily k procesu whitelistingu. To v podstatě znamená, že před samotným ICO vznikne seznam lidí, kteří se můžou ICO zúčastnit. Pokud chcete investovat do ICO, je nejprve nutné se dostat přes toto první síto, kterým je právě whitelist.

U nejúspěšnějších projektů je i samotný whitelist velmi žádaný a často se naplní v prvních minutách po otevření, proto dobře sledujte data whitelistů, neboť to je první krok k úspěchu.

Každé ICO je jiné

Ačkoliv většina ICO vzniká na blockchainu Etherea (Airbloc), tak s nově přicházejícími chytrými kryptoměnami vznikají ICOs i na jiných měnách. Proto je nutné si zjistit, jakou měnu použít a správně určit peněženku, na kterou si je poslat.

Momentálně vzniká většina ICOs stále na ETH a čím dál více jich vzniká na NEO (nOS). Nově budou také vznikat ICOs na Qtum blockchainu a také ICON. K dalším patří například Waves nebo NEM. Vždy je nutné sledovat konkrétní projekty a učit se, jak na ně. 

Tokenová ekonomika je stěžejní

Tokenová ekonomika je název pro souhrn toho, kolik bude tokenů celkem, kolik jich půjde do veřejného prodeje, za jakou cenu budou a prostě vše, co se týká tokenů nově vznikající kryptoměny.

Můžete mít neuvěřitelně dobrou kryptoměnu, ale pokud půjde do oběhu 5 procent tokenů, tak si můžete snadno spočítat, že tokeny budou silně inflační v průběhu následujících let. Stejně tak jsou velmi nejisté investice do kryptoměn, které mají cílovou částku v desítkách a stovkách milionů dolarů.

Neexistuje žádná jednoznačná rada, podle které tokenovou ekonomiku kryptoměny hodnotit. Dá se o tom ovšem přemýšlet rozumem. Má-li nově vznikající měna za cíl vytvořit jednoduchou aplikaci, tak prostě nepotřebuje 200 milionů dolarů na rozjezd.

Nápad je první částí úspěchu

Pokud zkoumáte nová ICOs, tak je základem, aby produkt, který vytváří, měl uplatnění. Zase neexistuje žádný jednoznačný návod, ale pokud budete chtít investovat do kryptoměny, kterou například budete moc jednoduše platit za pornografii, tak není těžké si dovodit, že za to dnes nikdo neplatí.

Zeptejte se, zdali je konkrétní produkt potřebný, jestli byste jej sami chtěli používat a hlavně jestli má výhody oproti fungování nynějších systémů. Pokud to nedokážete vyhodnotit, zkuste se obrátit na odborníky a názory lidí z oborů.

Tým je druhá část úspěchu

ICO může mít geniální nápad, ale bez dobrého týmu jej nebude nikdy možné realizovat. Dobrý tým musí mít zkušenosti a nejlépe také mít za sebou práci, kterou se již může prokázat. Ideální pak je, když jsou mezi vývojáři lidé, kteří již mají přímou zkušenost s blockchainem, protože blockchain vývojáři jsou opravdu nedostatkovým zbožím.

Častou chybou je také to, že vývojářské týmy se zaměří pouze na vývoj aplikace a ignorují reálné prostředí, do kterého chtějí vstoupit. Je bláhové si myslet, že dnes můžete vytvořit bezvadný projekt a lidé jej sami začnou používat. To se nestane, protože se o něm ani nedozví. Je tak dobré vidět, když tým myslí i na adopci v reálném světě a dělá proto potřebné kroky.

Nejprve se to naučit a pak až riskovat

ICOs jsou opravdu specifické. Jakmile se do nich člověk pustí naplno, tak okamžitě zjistí, že přichází o spoustu výdělečných projektů. A tak se často lidé pokouší naskočit na ty vlaky, které jim ještě neujely. Prostě klasické FOMO, jen specificky zaměřené na ICOs.

Ale stejně jako platí ve světě kryptoměn, že je důležité být rozvážný a chytrý ve svých rozhodnutích, tak ve světě ICOs toto platí dvojnásob. Nejprve je tak dobré se naučit, jak vlastně ICOs fungují. Co všechno se pro úspěšné investice do nich musí udělat a v neposlední řadě i jak to udělat. Stejně tak je ideální začínat s malými částkami a nejít rovnou All-in na první ICO, které vypadá dobře. Není nic lehčího než ztratit peníze při investicích do ICOs.

Diverzifikace snižuje riziko

Většina z nás zná případy, kdy ICO vyletí o tisíce procent a na druhé straně čekají pohádkové zisky. Samozřejmě to není tak jednoduché a po cestě narazíte i na ICOs, kde čekají ztráty z říše těch nejčernějších nočních můr. Nejen, že ICO může klesnout pod cenu nákupu, ale může se klidně stát, že se nebude na žádných burzách ani obchodovat a ubohý investor tak nakonec zůstane s prázdnýma rukama a očima pro pláč.

Stačí však jedno dobré ICO a dají se umazat ztráty z těch méně úspěšných. Najít takový drahokam ovšem není jednoduché a nikdo vám dopředu neřekne, který coin to bude. Spolu s tím jde ruku v ruce i trpělivost.

Čekání na centralizované burzy

Centralizované burzy jsou s implementací tokenů daleko pomalejší a může se tak často stát, že cena na decentralizovaných burzách bude nízká. S příchodem na centralizované burzy většinou cena tokenů stoupá. Ale může se stát i opak, kdy očekávání nedojdou svého naplnění a investoři začnou hromadně prodávat.

Pokud máte jistotu, že zrovna váš token vyroste, je potřeba tomu dát čas. Například NEO trvalo rok, než se odlepilo od země a nyní se stabilně pohybuje na hranici top 10 coinů. Na druhé straně je riziko ICOs vysoké. Může se stát, že za delší dobu projekt prostě zemře, proto je ideální, když si člověk najde čas a sleduje několik projektů, které jsou pro něj zajímavé a dokáže vyhodnotit, jestli projekt náhodou nesměřuje do pekel.

ICO není pro začátečníky

Do krypto světa přichází stále více a více nováčků a ICOs jsou lákavým úlovkem. Ale pokud nebude investor chápat základní principy kryptoměn, jejich cen, pohybů a účely, tak nikdy nebude schopen relevantně vyhodnotit cenu ICO a může se velmi jednoduše spálit.

Začátečník, který bude konfrontován s desítkami a stovkami vznikajících projektů tak může rychle přijít o peníze, protože opravdu to je jako v obchodě se sladkostmi. Nezkušené ovšem velmi brzy začnou bolet zuby.

Závěr

ICOs mohou přinést pohádkové zisky i bolestivé ztráty. Při investicích do ICO musí být investoři chytří a neměli by jít All-in, pokud již nejsou opravdu zkušenostmi ošlehaní a jisti si svými kroky ve světě kryptoměn.

Chytrý investor si ovšem dobrou prací s ICOs může přijít na krásné zisky. A někdy se podaří narazit i na opravdové drahokamy, které nárazově zvýší hodnotu vašeho portfolia!

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...