Ako chrániť svoje kryptomeny pri zvýšenom riziku centralizovaných búrz?

Share This Post

Súčasná situácia je jasným strašiakom pred využívaním centralizovanej infraštruktúry kryptomien. To znamená búrz, inštitúcií poskytujúci krypto pôžičky a podobných.

Práve to nám ale dáva príležitosť naučiť sa využívať kryptomeny decentralizovane. Teda tak, ako boli pôvodne zamýšľané. Čo to ale znamená a aké kroky musíme urobiť, aby sme neriskovali krach ďalšieho z centralizovaných projektov?

Mohlo by vás tiež zaujímať: R. Kiyosaki varuje před potravinovou krizí, říká, že je čas investovat do „tuňákových konzerv“, protože nemůžete jíst bitcoiny ani zlato

Riziká centralizovaných búrz

Veľa kryptomenových nadšencov už dlhodobo varuje, aby ľudia nedržali vyššie prostriedky na burzách. Jednoducho tu existuje riziko podvodu či hacku centralizovanej burzy, ktoré sa nemusia týkať len menších platforiem, ako sme videli v minulosti, ale aj tých úplne najväčších, ako dokázala situácia okolo FTX.

Keď sa pozrieme do súčasného účtovníctva FTX, medzi aktívami nevidíme žiadny bitcoin. Dlhodobo tak bolo odporúčané na burzách držať len prostriedky, s ktorými chceme aktívne manipulovať. A to najmä pri tradingu. Prečo tomu ale tak je?

Keď sa prenesieme od možnosti hacku centrálneho bodu – burzy, či kompletného podvodu tímu burzy ako u FTX, aj tak nájdeme veľa dôvodov, prečo voliť možnosti decentralizované. V prvom rade pokiaľ držíte kryptomeny na centralizovanej zmenárni, potrebujete povolenie zmenárne, aby ste s nimi mohli manipulovať. Príkladom sú výbery z burzy, ktoré vykonáva burza za vás. Alebo ako v prípade FTX prestane vykonávať… Ďalším dôvodom môžu potom byť aj regulácie, kedy sa môže stať, že vláda zakáže výbery na súkromné ​​non-KYC peňaženky, čo je vec, o ktorej sa už v minulosti naprieč svetom premýšľalo. A v tejto chvíli bude váš kapitál zaseknutý na burze a nebudete ho z nej schopní dostať.

Ako riziká búrz eliminovať?

Jednoducho tak, že budete kryptomeny uschovávať vy sami. To znamená, že k nim budete držať privátne kľúče a budú uložené priamo na vašej blockchainovej peňaženke, ktorú sami spravujete. Tu je jasne najbezpečnejšou možnosťou voľba hardvérovej peňaženky ako napr. Trezor či Ledger. Možností je ale viac, existujú peňaženky papierové, desktopové, mobilné aj prehliadačové. Dôležité je však to, aby privátne kľúče boli vždy pod vašou samostatnou správou. Čo ale robiť, ak nechceme kryptomeny len dlhodobo držať a využívať na transakcie?

Návod na Trezor T nájdete tu.

DeFi ako záchranca

Jednoducho sa môžete presunúť do sveta decentralizovaných financií, ktorý ponúka takmer rovnaké možnosti ako svet centralizovaný. Všetko ale v podobe decentralizovanej, kde neexistuje žiadny prostredník mimo daného protokolu. DeFi vám tak umožní decentralizovanú zámenu kryptomien pomocou decentralizovaných zmenární.

Tie už v súčasnosti ponúkajú množstvo funkcií, kedy napr. platformy ako dYdX či GMX ponúkajú aj možnosť pákového obchodovania a ďalšie sofistikované nástroje. Druhý typ ako Uniswap zase ponúka možnosť nákupu kryptomien ešte dávno predtým, ako budú potenciálne zalistované na burzách centralizovaných.

Záver

Využívali ste sporiace produkty na burzách ako staking alebo lending? Aj v tom vám DeFi môže pomôcť. Existujú ako lending platformy ako Aave či Compound, tak platformy pre likvidný staking ako Lido a mnoho ďalších. Zároveň môže byť súčasný stav motiváciou pre hlbší prienik do týchto tém, spustenie vlastného nodu na sieti Bitcoinu, stať sa validátorom na obľúbenej platformovej kryptomene a mnoho ďalšieho.

Svet kryptomien je totiž oveľa rozsiahlejší, ako čo vidíme na centralizovaných burzách. A aj keď ich problémy jasne zasahujú do cien kryptomien, pre samotné fungovanie skutočných kryptomien sa vôbec nič nemení.

Sme novo aj na LinkedIn, kde zdieľame najlepšie články. Smelo nás tam môžete sledovať. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť cez Patreon TU.  

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...