Je to skoro deset dní od poslední analýzy na jeden z největších indexů trhu ve Spojených státech, i co se týče globálního měřítka. Jak již jsem zmiňoval v analýze na S&P, tak FED už nebude zvedat úrokové sazby, které ale měly být podle původního plánu zvýšeny mnohokrát.
Na první zvýšení sazeb akciový trh v USA zareagoval velmi negativně. Během velmi krátké chvíle zmizely z těchto trhů ohromné objemy kapitálu, které se teď ale pomalu vrací zpět. Je zde evidentní, že FED silně váhá, zda se mají v budoucnu sazby zase zvednout. A momentálně asi nikdo z veřejnosti neví, co má tato instituce v plánu. No, pojďme se už ale raději podívat na graf.
Aktuální situace na 1D TF Dow Jones Industrial Average
Rezistence proražena
V minulé analýze jsem byl dost skeptický k tomu, že se trhu podaří prorazit rezistenci, která je v oblasti okolo 24 800 bodů. Polemizoval jsem nad tím, že by to bylo možné v případě, kdyby FED napumpoval nějaké peníze do ekonomiky – a ono se to opravdu stalo. Byl to velmi silný impuls k tomu, aby tato rezistence byla proražena.
Nyní je z této rezistence support a je velmi pravděpodobné, že tato hladina poslouží jako silný odrazový můstek. Všimněte si dále, že kurz se vrátil do velkého patternu – rostoucí trojúhelník. I přesto, že se nám vytvořilo nižší dno, tak už graf tak pesimisticky najednou nevypadá. A jestli FED opravdu dodrží slovo, tak bychom mohli stoupat klidně i celý rok.
Proražení HIGH SUPPLY?
Největší rezistence má trh v cestě nahoru v oblasti zaznačené HIGH SUPPLY, kde se bude lámat chleba. Ještě před několika dny bych se tomu zasmál, ale teď je velká šance, že toto pásmo bude trhem alespoň atakováno.
Nicméně, je stále důležité si připomínat, že na grafu máme nižší dno (LL), které nasvědčuje tomu, že se trend na trhu obrátil. Tudíž je teď očekávané, že se vytvoří nižší vrchol (LH) a tím se medvědí trend potvrdí. Ale když velký kormidelník (FED) rozhodne, že se půjde nahoru, tak to tak prostě bude – alespoň v krátkodobém horizontu. Technika teď není prostě sama o sobě tak důležitá, jako rozhodnutí této instituce, která má na trhy nejzásadnější vliv.
Co ukazují indikátory?
Hodnoty indikátoru RSI stále respektují zaznačenou rezistenční trendovku, která očividně není vůbec slabá. K odrazu zde došlo už několikrát, ale momentálně se hodnoty drží u trendovky už velmi dlouhou dobu, takže nějaká síla na tom trhu fakt je. Na OBV zatím neshledám nic zvláštního. Co se týče MACD, tak setrvačnost je směrem do kladných hodnot – tedy je tento indikátor bullish. Stochastic RSI na chvíli sestupoval směrem dolů, ale pak se setrvačnost tohoto indikátoru obrátila zpátky nahoru (tedy také bullish).
Komentář
FED teď bude mít zásadní vliv na akciový trh v USA a tedy i globální ekonomiku. Sice bylo z jejich strany řečeno, že sazby se už zvedat nebudou, ale na podzim tvrdili úplný opak. Z čehož vyplývá, že své rozhodnutí mohou kdykoliv změnit. Nedivil bych se tedy, kdyby z ničeho nic šly sazby zase nahoru.
FED naposledy sazby zvedl z 2.25 % na 2.5 %, tedy o 0.25 p.b. a akciové trhy na to zareagovaly velmi negativně. Představte si, co by se stalo v případě, kdyby sazby byly jednorázově zvýšeny o 1 až 2 p.b. To by bylo jako nechat odpálit na trhu atomovou bombu. A fikce to není, v minulosti se tohle už stalo.
Je tedy velmi znepokojující, co má teď velký kormidelník (FED) v plánu. Je totiž logické a potřebné sazby pomalu zvedat, ale co bude teď následovat? Zvednou sazby nečekaně? Nebo je FED naopak sníží? Nikdo neví, s čím přesně přijdou příště.
Závěr
Akciový index Dow Jones už nevypadá tak depresivně, jak tomu bylo ještě před několika týdny. Nějaké oživení zde vidět je, ale přesto technicky je to spíše nakloněno dolů. Nicméně, technika hraje teď menší roli než vlivné instituce, které za zavřenými dveřmi rozhodují.
Co číst dále?
Analýza S&P 500 – FED už nebude zvedat úrokové sazby, můžeme pokračovat v bull runu!