Analýza komodity zlato – Zlato rychle posiluje k ATH z roku 2011

Česká národní banka začala nakupovat zlato – Očekává tato instituce brzký příchod krize?
Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

V minulé analýze jsem vzhledem k zaváhání (po breakoutu z bull patternu) předpokládal, že dojde k pullbacku ke klíčovém levelu, který je na úrovni 1 360 USD/unce. Čili právě tam, kde je i horní hrana velkého rostoucího trojúhelníku. No, jak je vidno, tak se tak nestalo a býci hodně rychle chytili druhý dech a vypumpovali cenu až k rezistenci 1 535.17 USD/unce.

Už jsou tu ale signály, které nasvědčují tomu, že je v dohledu korekce, a tedy menší pročištění trhu, což by bylo celkem zasloužené a potom bychom mohli zase up. Zásadní věc je ta, že jsme se díky proražení úrovně 1 500 USD/unce dostali na cenu, která byla naposledy k vidění v roce 2013. Byly toho plné zprávy a mohli jste se to taktéž dozvědět z mého článku na K-magu. To znamená, že se tento drahý kov začíná zase stále více dostávat do podvědomí investorů, a to i ze strany laické veřejnosti.

Aktuální situace na grafu 1D TF GOLD/USD

analýza zlato

Vzhůru k nebesům

Jak už jsem se zmínil v úvodu, tak jsem do velké míry počítal s pullbackem k horní hraně trianglu, kde by následně došlo ke konsolidaci a odrazu nahoru. Měli bychom tedy za sebou retest této hladiny, což by byl výborný základ pro pokračování uptrendu. Trh se ale rozhodl zcela jinak. Kurz zprvu pumpl z bullish patternu pennant, ale vzápětí byl dost nečekaně postup up rázně zamítnut. Díky tomu se začalo formovat rising wedge, což je naopak bearish pattern a target byl právě na horní straně velkého trianglu.

K vylití z rising wedge brzy na to opravdu došlo, ale vzápětí jsme se dočkali zase otočky. Otočky, která znamenala týdenní pumpu up. Rezistence v S/R levelech 1 425 USD/unce, 1 454 USD/unce a 1 479 USD/unce padly velmi rychle a moc velký odpor nebyl zaznamenán. Býci ale po proražení posledního zmiňovaného levelu začali ztrácet sílu. Cena sice rostla dále, ale už to nebylo s takovou ráží jako předtím a hranice odporu na 1 535 USD/unce nedovolila další postup.

Po odrazu od této hladiny doputovala denní svíce zpátky k úrovni na 1 479 USD/unce. Velmi rychle se zde odehrál odraz vzhůru. Díky tomu má tahle svíce dlouhé knoty z obou stran svého těla a díky tomu můžeme také vidět, jak nevídaně volatilní tento investiční instrument je, protože během jednoho obchodního dne dokáže oslabit o 3,5 % a následně ještě část ztráty smazat. Takhle vysoce volatilní je zlato už od začátku léta. To je známka toho, že čím dál více investorů vstupuje do trhu.

Scénáře

Zlato si udržuje růstovou tendenci už rok a čtyři dny a od té doby vzrostlo na hodnotě skoro o 33 %. Za posledních 10 týdnů to bylo o 20 %, což je bezesporu známka toho, že jsme na začátku bull runu. Respektive moc nevěřím na to, že by to byla jen krátkodobá záležitost. Rosteme ale už celkem dlouho a v posledních týdnech dost agresivně, takže nějaká větší korekce je možná a naznačují to i indikátory, které si rozebereme níže. Nicméně, nedivil bych se, kdyby kurz pumpoval bez korekce i během dalších týdnů. Trh je fakt silný a nákupní tlak evidentně roste a růst bude.

Pokud k větší korekci dojde, tak je reálné oslabení až po hladinu 1 360 USD/unce, což by znamenalo oslabení o nějakých 10 %. To není až tak hrozné vzhledem k posledním Price action. Na propad níže moc nevěřím, ale pokud by se k němu trh uchýlil, tak by to ve mně spustilo velké pochyby. Spíše prostě počítám s tím, že se s aktuální silou trhu za několik měsíců podíváme k aktuálnímu all time high z roku 2011. Zní to jako super scénář, že ano? No, v takovém případě by to znamenalo, že globální ekonomika je v krizi, či v recesi.

Indikátory

Na indikátoru RSI je hned vidět medvědí divergence velká jako hrom a aby se zneplatnila, tak by musel kurz opravdu hodně vystřelit. Z toho důvodu tedy spíše očekávám v brzké době silnější korektivní pohyb. Možnost korekce signalizuje i MACD proto, že momentum up slábne a nejspíš brzy dojde k bearish crossu a tím by se momentum obrátilo dolů. Spolu s tím je ale na histogramu i medvědí divergence. Na Stochastic RSI je aktuální setrvačnost negativní.

Závěr

Zlato je stále silné a zatím mu není moc co vytknout. Downtrendová struktura z vyšších časových rámců se zdá být definitivně zbořena a to, co teď vidíme, je asi začátek uptrendu, který může trvat i několik let. Po těch osmi letech si to tento instrument rozhodně zaslouží. Dlouho bylo zlato opomíjeno, ale v poslední době můžete dost často slyšet, jak CB po celém světě navyšují a navyšují svoje zlaté rezervy.

Je tedy velmi smutné, že se náš stát naopak zlatých rezerv zbavuje a místo toho ČNB nakupuje akcie a cizí měny jako je euro, což je z dlouhodobého hlediska něco naprosto nesmyslného a je to opak toho, co dělají CB velkých mocností. Jestli přijde velká krize, tak nebudou mít zkrátka do čeho šáhnout. 

Zlato je v období krize ta nejlepší rezerva, kterou můžete disponovat. Když ji nemáte, tak máte problém, neboť jsou v té chvíli všechny ty cenné papíry a FIAT měny jen cárem papíru bez hodnoty, který nikdo nechce.

Co číst dále?

Analýza akcií Deutsche Bank – DB ve stále větších problémech, je už na hraně bankrotu?


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.