Bidenův fiskální stimulační balíček – Jsou do něj opravdu vkládány velké naděje?

Share This Post

Dle amerických zdrojů se zdá, že podstatná část americké veřejnosti opravdu vkládá velké naděje do fiskálního stimulačního baličku, se kterým počítá program nového prezidenta Spojených států amerických. Balíček počítá s objemem přibližně 1,9 bilionu dolarů, ale v průběhu času je dost pravděpodobné, že se výsledná částka vyšplhá mnohem výš.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

A to není vše, Joe Biden má v průběhu února avizovat hned další fiskální balíček, ale o jaké částce to má být, se zatím neví. Odhaduje se však, že se též bude jednat přibližně o dva biliony dolarů. Biden před volbami sliboval velmi nákladné programy, které se musí z něčeho zaplatit. Tudíž lze očekávat, že následující čtyři roky budou pršet peníze z oblohy.

Fiskální politika a inflace

Dlouhodobá inflace

Moc se o tom nemluví, ale dovolil bych si tvrdit, že druhotným cílem fiskálních stimulů je i snaha nakopnout inflační tlak. Jak často opakuji, natištěné peníze v rámci kvantitativního uvolňování vůbec nejdou reálně do oběhu. Respektive se projeví pouze formou inflace aktiv, ale cenová hladina měřená skrze spotřební koš zůstane netknuta.

Kdyby Federální rezervní banka všechny natisknuté peníze pumpovala do ekonomiky napřímo, už dávno by v USA byla hyperinflace jako za Výmarské republiky. Proč je ale inflace potřebná? Americké hospodářství je závislé na tom, že se více půjčuje, než splácí. Inflace dluhy umořuje, takže bez ní nemůže americká ekonomika vůbec fungovat.

Deflace je ještě horší, protože díky ní by vlastně všechny dluhy naopak stoupaly na hodnotě. V každém případě Spojené státy zoufale potřebují inflaci, což dokládá i přiložený graf. Dlouhodobě inflace neustále klesá a dá se říct, že je na historických minimech.

Jak jsem tedy řekl, peníze z kvantitativního uvolňování nejdou reálně do oběhu. Nicméně program Joea Bidena kalkuluje s přímými transfery a investicemi. Lidově řečeno, tyto peníze už jdou reálně do oběhu, což se víceméně musí na inflaci projevit.

Nezaměstnanost v USA

Oproti březnovým maximům se nezaměstnanost sice snížila o více než 50 %, ale dle čerstvých dat situace už asi dva měsíce stagnuje. Aktuálně činí v USA nezaměstnanost cca 7 %, což je dost, a je to i hlavním argumentem pro uvedenou finanční injekci. Vzhledem k těm vysokým objemům se dá předpokládat, že se jim opravdu povede nezaměstnanost o pár p.b. snížit.

Závěrem

Do budoucna je bezesporu velmi důležité sledovat, co nová administrativa chystá. Vlastně je to nyní možná o něco důležitější než sledovat politiku Federální rezervní banky. Fed totiž nějakou dobu svoji politiku asi příliš nezmění, ale od demokratů lze asi očekávat spoustu nových překvapení, která budou mít bez debat markantní vliv na další směřování trhů.

Mohlo by vás také zajímat:

ANALÝZA – Druhý selling climax na Bitcoinu, zvrátí vše ještě pullback up?


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...