Ethereum jde na 3 500 USD? Tyto metriky ukazují na další vzestup

Ethereum jde na 3 500 USD? Tyto metriky ukazují na další vzestup

Údaje o futures na Ethereu naznačují, že profesionální obchodníci se domnívají, že 3 500 dolarů za ETH je další zastávkou top altcoinu.

ETH se momentálně obchoduje na ATH na hodnotě zhruba 2 850 $. Růstu se tedy nevyhnul ani open interest futures.

CME futures má otevřený zájem 355 milionů dolarů ve srovnání s 2,4 miliardami dolarů v Bitcoinu. Etherové kontrakty však byly otevřeny teprve před pár měsíci. FTX i Deribit vyžadují pro své klienty 100% KYC a tyto trhy mají kombinovaný otevřený zájem ETH v hodnotě 2 miliard dolarů.

ETH futures. Zdroj: Bybt
ETH futures. Zdroj: Bybt

Mohlo by vás také zajímat: TOP 3 kryptoměny pro staking – Vyspělé, kvalitní projekty, velká komunita a vysoké odměny

Růst futures ETH je pozitivní, ale není zaručeným býčím indikátorem

Pro posouzení toho, zda je trh na vzestupu, je třeba prozkoumat několik metrik derivátů. První z nich je futures prémie, také známá jako báze. Ta měří cenový rozdíl mezi cenami futures kontraktů a běžným spotovým trhem.

3měsíční futures by se měly obvykle obchodovat s 10% až 20% anualizovanou prémií, což by se mělo interpretovat jako úroková sazba.

Průměrný 24hodinový OKEx, futures basis na 3 měsíce, ETH. Zdroj: Skew
Průměrný 24hodinový OKEx, futures basis na 3 měsíce, ETH. Zdroj: Skew

Jak ukazuje výše uvedený graf, anualizovaná prémie na futures ETH v polovině dubna dosáhla vrcholu 45%. Ačkoliv roli sehrálo FOMO obchodníků, signalizovalo to také extrémní optimismus. Zatímco profesionální obchodníci nejčastěji využívají měsíční futures kontrakty, perpetuální kontrakty jsou nástrojem retailových investorů.

Čtěte také: Využití Etherea za tři měsíce překonalo rok 2020 – 1,5bilionový transakční volume!

Retailoví investoři v současnosti stagnují

Perpetuální smlouvy jsou také známé jako inverzní swapy. Tyto smlouvy mají funding rate obvykle účtovaný každých 8 hodin. Tento poplatek se zvyšuje, když dlužníci (kupující) používají vyšší páku, takže jejich účty se postupně vyčerpávají. Když dojde k velkému nákupu v maloobchodě, poplatek může dosáhnout až 5,5% týdně.

ETH perpetuálne futures - 8 hodinový funding rate. Zdroj: Coinalyze.net
ETH perpetuální futures – 8hodinový funding rate. Zdroj: Coinalyze.net

Jak ukazuje výše uvedený graf, 8hodinový funding rate nedávno dosáhl maxima 0,18%, což odpovídá 3,8% týdně. Vliv se ale zmírnil, protože graf za poslední dny zmírňuje volatilitu.

Tyto údaje naznačují, že v porovnání s maloobchodními investory jsou profesionální obchodníci více býčí. Tříměsíční báze představuje v současnosti 25% ročně. Tato sazba je vyšší než nabídka nejstabilnějších úvěrových služeb. To znamená, že dlužníci (kupující) jsou ochotni zaplatit prémii za udržení svých otevřených pozic.

Mohlo by vás také zajímat: Konečně se pohnul i Bitcoin – Dosáhl 57 500 dolarů! Takže už je rozhodnuto?

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.