Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) se v posledních několika letech krypto aktiva posunula ze „speciálních produktů“ k většímu mainstreamovému zastoupení, což vyvolalo potřebu komplexnější regulace prostoru.
V nové zprávě, kterou vytvořily ředitelka kapitálových trhů MMF Aditya Narain a asistentka ředitele Marina Moretti, bylo poznamenáno, že kryptoaktiva se pevně posunula od „speciálních produktů“ k těm, která se používají pro spekulativní investice, zajištění proti slabým měnám a platebním nástrojům.
Autorky dodaly, že to spolu s nedávnými selháními emitentů kryptoměn, burz a hedgeových fondů „přidalo impuls k tlaku na regulaci“.
The failures of crypto issuers, exchanges and hedge funds have added impetus to the push to regulate these digital assets. Read more in F&D. https://t.co/Vfyr4uN6NY pic.twitter.com/4LF9P3DZpc
— IMF (@IMFNews) September 5, 2022
Vývoj regulačních rámců pro kryptoaktiva je však podle Narain a Moretti náročný boj, přičemž mezi vážnější překážky zdůrazňují rychlý vývoj trhu, obtížnost monitorování a absenci funkčních dovedností mezi regulátory.
Nekonzistentní přístup k regulaci kryptoměn
Autorky také upozornili na nekonzistentní přístup k regulaci kryptoměn mezi různými regulátory, místo toho se zasazovali o koordinovaný, konzistentní a komplexní globální regulační rámec pro kryptoměny.
Dle jejich slov mohou „některé regulační orgány upřednostňovat ochranu spotřebitele, jiné bezpečnost a spolehlivost nebo finanční integritu. A existuje celá řada kryptoherců – těžaři, validátoři, vývojáři protokolů – na které se tradiční finanční regulace snadno nevztahuje“.
„Globální regulační rámec vnese na trhy řád, pomůže vzbudit důvěru spotřebitelů, stanoví hranice toho, co je přípustné, a poskytne bezpečný prostor pro pokračování užitečných inovací.“
Nařízení o trzích krypto-aktiv (MiCA)
V Evropě má být během příštích čtyř až šesti týdnů zveřejněn konečný právní text dlouho očekávaných nařízení o trzích krypto-aktiv (MiCA). Ve Spojených státech je zákon o regulaci kryptoměn s názvem Responsible Financial Innovation Act nastaven tak, aby řešil některé z největších otázek, kterým čelí sektor digitálních aktiv.
Dokonce i zarytí kryptoskeptici začali klesat v souladu s myšlenkou regulace jakéhokoli rozšířeného zákazu, přičemž americký kongresman Brad Sherman přiznal, že trh „má za sebou příliš mnoho peněz a moci“, aby byl nyní zakázán.