Mark Zuckerberg obviněn z diktátorských praktik a nadměrné kontroly společnosti

0
mark zuckerberg

Zdá se, že problémy kolem osoby generálního ředitele a předsedy představenstva Facebooku, Marka Zuckerberga, neustávají, ale naopak stále rostou. Tentokrát to jsou facebookoví akcionáři, kteří Zuckerberga obvinili z diktátorského vedení společnosti.

Kromě toho akcionáři pracují na několika návrzích, které chtějí předložit na nadcházejícím setkání akcionářů Facebooku 30. května a ve kterých požadují odstoupení Zuckerberga z křesla generálního ředitele.

Nespokojené hlasy sílí

Facebook poslední dobou čelí nespokojeným hlasům investorů, kteří jej ostře kritizují za některé skandály, ke kterým v minulém roce došlo. Z poměrně pestrého seznamu vybíráme například skandál kolem firmy Cambridge Analytica, která se neoprávněně dostala k datům asi 50 milionů lidí či situace ohledně ovlivňování amerických voleb ze strany Ruska.

Připravované návrhy akcionářů konstatují, že v rukou Zuckerberga se nachází příliš mnoho kontrolních pravomocí, což poškozuje image společnosti. Jeden z návrhů přímo usiluje o jmenování nezávislého předsedy představenstva.

„…jsme přesvědčeni, že absence nezávislého předsedy a dohledu přispěla k nesprávnému chování Facebooku v řadě vážných sporů, což pro akcionáře znamená zvýšení rizik a také nákladů…“

Akcionáři dále vysvětlují, jak je oslabeno řízení společnosti díky faktu, že osoba Marka Zuckerberga kontroluje celých 60 % hlasovacích podílů Facebooku.

„…jeho podíly tvoří přibližně 60 procent hlasovacích podílů, což dává představenstvu velmi omezené možnosti, jak kontrolovat moc pana Zuckerberga…“

Správní rada za Zuckerbergem stojí

Není to poprvé, kdy Facebook čelí takovéto situaci. Už v roce 2017 předložili akcionáři návrhy, v nichž žádali Zuckerbergovo odstoupení. Správní rada se ale za Marka postavila, neboť prý je v nejlepším zájmu společnosti, aby Zuckerberg pokračoval i nadále jako generální ředitel a předseda představenstva a zdůvodnila to slovy:

„Nedomníváme se, že požadavek na nezávislost předsedy by zajistil lepší směřování a výkon společnosti. Naopak by mohl být v konečném důsledku velmi neefektivní.“

Vypadá to, že nespokojení akcionáři nemají potřebnou sílu, aby dokázali prosadit jakékoli zásadní změny ve vedení společnosti.

Jeden z aktivistických akcionářů připomíná klesající důvěru investorů ve společnost. Ta se dramaticky snížila díky zjištěným nedostatkům v oblasti bezpečnosti a soukromí. Z tohoto důvodu také požádali Facebook o předložení podrobností o krocích, které byly přijaty, aby se v budoucnu předešlo podobným bezpečnostním narušením.

Správní rada však tento návrh odmítla s odůvodněním, že společnost je již dostatečně transparentní ohledně svých politik, a proto nemusí akcionářům nic zdůvodňovat.

Výdaje na ochranu Zuckerberga rapidně vyrostly

Ze zveřejněných dokumentů vyšla najevo i další poměrně zajímavá skutečnost. Výdaje na zajištění bezpečnosti Marka Zuckerberga dosáhly v roce 2018 těžko uvěřitelných 22,9 milionů dolarů (více než půl miliardy korun) a oproti roku 2017 se tak více než zdvojnásobily. V roce 2017 činily 9 milionů dolarů, v roce 2016 šest milionů dolarů a o rok dříve to bylo 5 milionů dolarů.

Zajištění bezpečnosti další klíčové osoby, provozní ředitelky Sheryl Sandbergové vyšlo loni na dalších 2,9 milionu dolarů.

Časté technické výpadky

Facebooku se poslední dobou nevyhýbají ani problémy technického rázu. Ten poslední jsme zažili v sobotu 13. dubna, kdy si na výpadky Facebooku, WhatsAppu a Instagramu postěžovalo na síti téměř 9000 lidí. Jeden z mluvčích se poté uživatelům za způsobené nepříjemnosti omluvil. A o měsíc dříve 14. března postihly Facebook podobné technické problémy.

Co číst dále?

Největší japonská banka potvrzuje spuštění vlastní digitální měny již v tomto roce

Zdroj:
coinspeaker.com

avatar
  Subscribe  
Upozornit na