Ministerstvo financí Spojených států přidalo pět kryptoměnových adres spojených s neonacistickou skupinou zapojenou do ruské války proti Ukrajině na seznam subjektů sankcionovaných Úřadem pro kontrolu zahraničních aktiv.
Ve čtvrtečním oznámení ministerstvo financí USA označilo 22 jednotlivců a 2 subjekty, včetně mnoha vládních útvarů, které tvrdily, že prosazovaly cíle ruské vlády na Ukrajině, na svůj seznam speciálně určených státních příslušníků, čímž fakticky brání americkým osobám a společnostem s nimi obchodovat. Sankce jedné z entit – neonacistické polovojenské skupiny s názvem Task Force Rusich – zahrnovaly 2 kryptoměnové adresy pro bitcoiny (BTC), 2 pro ether (ETH) a 1 pro Tether (USDT).
Ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že sankce byly uvaleny jako součást snah vlády „dohnat Rusko k odpovědnosti za své válečné zločiny, zvěrstva a agrese“, finančně izolovat ruského prezidenta Vladimira Putina a zabránit zemi ve financování armády. Ukrajinská armáda v pondělí vzala zpět část území východně od města Charkov, která byla měsíce okupována ruskými silami.
Task Force Rusich po boku ruské armády
Podle ministerstva financí bojovala Task Force Rusich po boku ruské armády na Ukrajině, včetně blízkosti nedávno získaného území, a měla žoldáky obviněné z „páchání zvěrstev proti zemřelým a zajatým ukrajinským vojákům“ v roce 2015 během konfliktu v oblasti Donbasu. Ministerstvo tvrdilo, že neonacistická skupina je zodpovědná nebo spoluvina na akcích, které „podkopávají mír, bezpečnost, politickou stabilitu nebo územní celistvost Spojených států, jejich spojenců nebo jejich partnerů“ ve prospěch ruské vlády.
Od února, kdy ruská armáda zahájila invazi na Ukrajinu, zavedla americká vláda a mnoho úředníků v Evropě sankce zaměřené na oslabení ekonomiky země a penalizaci bohatých jednotlivců. Ve středu ministerstvo financí také oznámilo, že schválilo 7 BTC adres údajně spojených se 2 íránskými státními příslušníky, kteří byli součástí ransomwarové skupiny.