Päť chýb ktorých sa dopúšťajú začiatočníci pri technickej analýze

Share This Post

Technická analýza je skutočne náročná. Veľa ľudí bude radšej slepo nasledovať niekoho, koho vôbec nepozná a riskovať svoje peniaze, ako by sa mali zaťať, prinútili sa niečo nové naučiť a začali sa spoliehať sami na seba, na svoje vedomosti, či intuíciu. No existujú aj výnimky, ktorým nestačí iba sledovanie desiatok kanálov a signálov. Chcú princípy fungovania trhu pochopiť a z tohto dôvodu sa začnú venovať technickej analýze.

Materiály pre začiatočníkov:

Asi veľa z vás začínalo s tradingom rovnako ako ja. Videli ste reklamu na kryptomeny, prípadne počuli od kamaráta, že je to úplná pecka. Za pár drobných môžte v krátkom čase znásobiť svoj kapitál o desiatky percent. Hlavou vám okamžite začalo vŕtať: „Prečo to neskúsiť?“ Tak ste si našli prvú zmenáreň na ktorú ste narazili, poslali si naň peniaze a naskočili do rozbehnutého vlaku. Prvé dni bolo všetko super, trh rástol, všetko svietilo krásne na zeleno. Potom prišiel maličký pokles a okamžite sa dostavila panika a začali ste predávať. A vtedy to začalo. Nákupy na vrchole, predaje na dne. Z kapitálu vám pomaličky ubúdalo a vy ste začali premýšľať čo zmeniť, ako tí ostatní „prosperujúci“ traderi vedia, kedy nakúpiť, kedy predať a byť tak ziskoví. To už ste určite niečo tušili o technickej analýze, ale ten zhluk náhodných čiar vám absolútne nedával zmysel. Preto ste si zapli čistý graf a začali pomaličky doň značiť supporty, rezistencie, trendové čiary. No ani tu to nebolo bez problémov a trh nechcel vaše čiary akceptovať. „Prečo? Prečo to iným funguje a mne nie?“ Tak sa poďme pozrieť na najčastejšie chyby začiatočníkov koketujúcich s technickou analýzou.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

1. Používanie malých časových rámcov

Spoliehať sa na malé časové rámce je podobné ako kráčať tunelom. Síce na konci vidíte svetlo, ale nemôžte sa rozhliadnuť do strán. Vidíte iba to čo je pred vami, no okolitý svet je pred vašim zrakom ukrytý a pritom to môže byť v úplnom kontraste s tým čo práve vidíte. Ale dosť bolo inotajov. Chcel som tým naznačiť, že začínajúci obchodníci absolútne ignorujú vyššie časové rámce. Obchodujú iba na hodinovom, či oveľa menších grafoch. Áno, trh generuje trendové čiary, supporty a rezistencie aj na týchto grafoch, ale oproti supportom z denného, či dokonca z týždňového grafu sú úplne bezvýznamné. Na týždňovom či dňovom grafe môžte vidieť cenové hladiny, na ktorých trh reagoval aj v minulosti a je veľký predpoklad, že bude na ne reagovať znova. Taktiež môžte vidieť dlhodobý trend, ktorý je významným supportom či rezistenciou.

Ak pri obchodovaní používate indikátory, tak vedzte, že napríklad kĺzavý priemer MA50 z denného grafu je oveľa silnejším supportom/rezistenciou ako MA200 z 15 minútového grafu. To isté platí aj o ďalších indikátoroch ako napríklad indikátor RSI a ďalšie.

Taktiež to platí aj pri používaní sviečkových formácii. Signály vznikajúce na vyšších časových rámcoch sú oveľa spoľahlivejšie a zároveň nám dávajú perspektívu väčšieho pohybu, a tým aj väčšieho zisku z daného obchodu.

Takže začnite na najväčších grafoch, vyznačte si kľúčové supporty/rezistencie, trendové čiary a až tak chodte na menšie grafy, kde si budete vedieť presne načasovať vstup, či výstup z obchodu. Moje odporúčanie znie, obchodujte najmenej na hodinovom grafe, menšie časové rámce používajte iba na upresnenie či načasovanie vstupu do obchodu.

2. Považovanie supportov/rezistencií za pevný bod na grafe

Support či rezistencia je zóna a nie exaktný bod alebo čiara, ktorú traderi považujú za možné miesto vyplnenia svojich objednávok.

To znamená, že ak zakresľujete support/rezistenciu do svojho grafu, nepremýšľajte o nich ako o presných bodoch, ale ako o oblasti, kde sa zvyšuje záujem obchodníkov o nákup či predaj.

Ak ukladáte svoje objednávky priamo na support/rezistenciu a nerešpektujete ich ako zónu, stávate sa ľahkým cieľom pre veľryby, čiže tvorcov trhu. Veľký hráči jednoducho nechajú trh pokračovať kúsok nad alebo pod support/rezistenciu, čím pozbierajú príkazy Stop-loss od menších a neskúsených traderov a až následne prinútia trh otočiť. Vo výsledku tak z trhu vytláčajú menšie ryby a zatiaľ čo oni zarábajú, vy ostávate mimo trh a k tomu opäť so stratou.

Aj z tohto dôvodu je lepšie používať vyššie časové rámce, čím veľmi ľahko odfiltrujete falošné prerazenia.

3. Obchodovanie za každú cenu

Ďalším veľmi častým a veľkým neduhom začínajúcich traderov je obchodovanie za každú cenu. Jednoducho zapnem laptop, otvorím si graf s mojou obľúbenou kryptomenou/tokenom a idem obchodovať bez ohľadu či tam je alebo nie je nejaký signál. Proste mám pocit, že dnes to porastie. To je obrovská chyba!

Naučte sa neobchodovať za každú cenu. Ak na trhu nevidíte žiaden signál, nevstupujte do obchodu. Raz, možno dvakrát vám to vyjde, no v konečnou dôsledku budete vždy v strate. Ak chcete obchodovať, daný graf s vašou obľúbenou kryptomenou si naštudujte, sledujte ho dlhodobo. Možno si zo začiatku mnoho signálov nevšimnete. No časom sa s grafom zoznámite, zžijete, rozvinie sa vám prirodzená intuícia a zaručene začnete skôr či neskôr profitovať. Je lepšie premeškať zopár dobrých obchodov ako naskakovať do každého a prerábať.

4. Nesprávne používanie indikátorov

Mnoho začínajúcich traderov nie je schopných zakresliť si do grafu základné línie, preto začnú používať najrôznejšie indikátory, pritom často ani netušia ako ich používať. Chyba!

Najlepšie je naučiť sa obchodovať na čistom grafe, bez akýchkoľvek indikátorov či čiar, iba s použitím sviečkových formácii. Japonský obchodníci takto obchodovali viac ako 300 rokov, pričom najrôznejšie indikátory sa začali vyvíjať len pred cca 20-25 rokmi. Bolo to až potom, čo obchodovanie na sviečkovom grafe bolo predstavené západnému svetu a vyvolalo v ňom doslova šialenstvo.

Používanie mnohých indikátorov vás začne miasť, nedokážete ich správne interpretovať. To vedie iba k jednému a to, že budete stále prerábať. Napríklad, keď sa pozriete na Twiter, veľa traderov má svoje analýzy založené iba na indikátore RSI. Ak je v prepredanej oblasti nakupujú, ak v prekúpenej naopak predávajú. Bohužiaľ ani indikátor RSI nie je neomylný a mnohokrát vás pripraví o zisky, prípadne vám zväčší straty. Ak neovládate základne obchodovanie, indikátory sú pre vás iba stratou času.

Naučte sa najprv obchodovať pomocou sviečkových formácii, postupne pridávajte supporty/rezistencie, Trend Lines a sledujte ich vzájomnú interakciu. Až sa naučíte tieto základné veci, môžete začať pomaličky pridávať jeden po druhom ďalšie indikátory, osvojovať si ich a následne využívať ich potenciál naplno.

5. Chyba vám stratégia

Je obzvlášť lákavé v začiatkoch napodobňovať štýl tradarov, ktorých sledujete na Twitteri, majú množstvo sledovateľov a sú neskutočne „úspešní a ziskoví“.

Až sa naučíte obchodovať na čistom grafe, zakresľovať presne supporty/rezistencie, potom môžete začať experimentovať s rôznymi indikátormi, ich kombináciami, jednoducho hľadať čo vám sedí, pomáha, hľadať tu správnu stratégiu.

Akonáhle získate základy, skúšajte nájsť ten správny štýl obchodovania, ktorý vám bude najviac sedieť a bude pre vás prínosom. Získate tak väčší rozhľad, časom možno objavíte svoju osobnú stratégiu a zároveň sa naučíte ako na trh nazerajú iní traderi, ako myslia a čo hľadajú v grafe pred vstupom do obchodu.

Záver

Skúste si zobrať z týchto päť najčastejších chýb ponaučenie. Ani technická analýza z vás nespraví zo dňa na deň milionára. Chce to čas, skúsenosti a hodiny presedené pri grafoch. Trh nie je miesto pre slabých či netrpezlivých. Stačí malé zaváhanie, či chybička a namiesto vytúženého profitu o svoje ťažko zarobené peniaze prídete.

Pri tradingu je dôležité získavať informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.

Predchádzajúca strana          Pokračovať na ďalšiu stranu

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...