Svetová ekonomika a dôvody, prečo v najbližších mesiacoch nebude spomaľovať

Share This Post

Ako sú na tom akciové trhy? Uvidíme väčšiu korekciu? Na čo sa spoliehajú býky a medvede a kto bude dominantnejší v najbližšom období? V oboch príspevkoch, ktoré sú zamerané na jeden trh – makro analýzu S&P 500 a akciové prostredie si budeme definovať fundamentálne faktory, pomocou rôznych analytických indikátorov, ktoré je potrebné na trhu sledovať a podľa toho očakávať ďalší vývoj. V týchto častiach sa budeme venovať negatívnym stránkam na trhu, kde budeme rozoberať, čo zapríčinilo pokles na akciových trhoch, ako by sa mohol ďalej vyvíjať, čo ženie nakupujúcich, ale aj o tom, kto má aktuálne dominantnejšie postavenie na trhu.

Tento článok predstavuje jeden pohľad na aktuálnu situáciu vo svete a na stav akciových trhov. Na konci článku nájdete odkaz na druhý pohľad, ktorý je presne opačný a nájdete v ňom dôvody, prečo svetová ekonomika v najbližších rokoch prejde obrovskou krízou.

Donekonečna a ešte ďalej!

Adekvátnym signálom, prečo sme zatiaľ nevideli väčšiu korekciu smerom nadol sú úrokové sadzby. Resp. očakávanie o ich ďalšom vývoji. Hovorím o US sadzbách, ktoré sa pohybujú v pásme 2.25-2.250, no väčšinou sa všade uvádza 2.50 percenta. Pokiaľ si pamätáte na môj predchádzajúci článok o očakávaní úrokových sadzieb a investovaní podľa tohto najdôležitejšieho nástroja menovej politiky, tak si môžete spomenúť, že sú to očakávania trhu, ktorému sa väčšinou fed prispôsobuje. Keď trh očakáva zníženie tak sa tomu fed prispôsobí alebo aj opačne. Fed aktuálne sadzby neznižuje ani nezvyšuje, povedal, že aktuálne pásmo vyhovuje každému. Pokiaľ by sme videli 20 percentný prepad na akciových trhoch tak potom by sme si všimli pravú tvár a pravdepodobne by sme videli ďalší ústupok na záchranu sveta t.j. ďalšie QE alebo zníženie sadzieb. Na vrchole expanzie kedy je nezamestnanosť na minimách a inflácia dobrá, HDP trošku zaostáva a celková valuácia akcií na oveľa vyšších úrovniach, pripadá Vám správne znižovať sadzby a ešte stimulovať ekonomiku alebo by sme ju spomalili aby sme nevideli ceny aj v Bratislave za dvojizbák vo výške 300 000 €? Ano teraz som sem zamotal aj situáciu v EÚ (pretože tu sú sadzby na 0) takže som trochu odbehol, no to len pre lepšiu predstavivosť. Lepšie sa to dá aplikovať na cenu v nehnuteľností v US.

Ako som spomínal sadzby v US sa pohybujú v rozpätí 2.25-2.50 (97.75-97.50). Keď hodnoty odčítame tak môžeme vidieť, že trh očakáva zníženie sadzieb o 0.385 bodu. To znamená, že na úroveň v blízkosti 2.115. Toto je hnací motor alebo dôvod prečo sme zatiaľ nevideli väčšiu korekciu. Toto je dosť silný býčí signál ako pre bondy tak nepriamo aj pre niektoré sektory akciového trhu.

Medzi ďalší, tentokrát skôr technický indikátor, ktorý skôr môžeme zaradiť do býčej kategórie, je počet otvorených shortov. V krátkosti by som to prirovnal napr. pri analyzovaní BTC či Etherea k pomeru longov a shortov. Ak vidíme nejaký extrém na shortoch, napr. nové HIGH tak by sme mali spozornieť a dať si bacha na výplach týchto pozícií. Podobnú situáciu môžeme vidieť aj na S&P 500 a počet otvorených shortov na SPY. Za posledné roky ako ukazuje graf si môžeme všimnúť, že sa nachádza zo strednodobého hľadiska na vysokých úrovniach a môže dôjsť k tzv. „výplachu“ shortov a možno uvidíme ďalší rast. Na druhej strane sa trh príliš nemôže opierať o fundamenty, u ktorých prevažuje negatívne hľadiska, takže shorty môžu ďalej narastať. Tento indikátor nie je rozhodujúci, má však nejakú váhu pri rozhodovaní.

Pokiaľ chcete porozumieť týmto nástrojom a udalostiam, navštívte školu tradingu a pridajte sa náš FB, kde pridávame množstvo zaujímavostí a cenných informácií.

Záver

V tejto podrobnej makro-analýze S&P 500 sme sa snažili objektívne porovnať medvedie a býčie argumenty. Na strane medveďov sa nám ukazuje klesajúca peňažná zásoba (ktorú treba priebežne monitorovať), najmä obchodná vojna, ktorá vedie k zhoršeniu globálneho výhľadu či už pri celosvetovom obchode, ekonomike a ku konečnému dôsledku aj k cenám akcií. Toto bude strednodobý problém, ktorý môže prevýšiť iné býčie fundamenty z krátkodobého hľadiska (ako napr. shorty). Na strane býkov tú máme očakávania budúceho znižovania úrokových sadzieb, k čomu aj pravdepodobne dôjde ak by sme videli ďalší pokles alebo ku QE. Kľúčové je však rozhodnutie fedu, ktorý zatiaľ povedal, že aktuálne nebude zvyšovať ani znižovať sadzby. Takisto treba dať pozor na zmienené shorty. Ak si situáciu zhrnieme tak trhu zatiaľ chýba hnací motor. Pretože obchodná vojna môže mať strednodobé ale aj dlhodobé následky. Jeden z dôvodov k zhoršeniu podmienok tohto konfliktu môže byť, že americký prezident Donald Trump sa snaží fed dotlačiť k znižovaniu sadzieb. Napriek tomu môžu akcie krátkodobo rásť, no tieto faktory sa skôr či neskôr prejavia. Je veľa ďalších fundamentov, ktoré ovplyvňujú trhy, no na to nemáme teraz priestor resp. sa im budeme venovať v budúcnosti.

Opačný pohľad na ďalší vývoj ekonomiky

Článok bude čoskoro publikovaný na Kryptomagazine.

Slovenská verzia:

Svetová ekonomika a dôvody, prečo v najbližších rokoch príde najväčšia kríza za posledných 50 rokov

Česká verze:

Světová ekonomika a důvody, proč v nejbližších letech přijde největší krize za posledních 50 let

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...