Nenech se okrást systémem! Bilionář Buffett radí, jak udržet zdravé finance během krize

Warren Buffett radí, jak udržet svoje finance zdravé během Covidu

Zostáva do konca 50 % zľavy na všetky naše produkty

Pandemie koronaviru nezasáhla pouze obyčejné smrtelníky, ale i ty nejbohatší z nás, jako je miliardář Warren Buffett. On to samozřejmě se svými miliardami ustojí lépe než člověk ze střední třídy, ale on má zas na druhou stranu obrovskou zodpovědnost a musel svůj byznys přizpůsobit podmínkám. Warren Buffett má každopádně pro ostatní několik prostých rad, jak se finančně v této době udržet nad vodou.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Plně využít nízko úrokové sazby

Warren Buffett je toho názoru, že americká Federální rezervní banka udělala dobrou věc, když domácí ekonomice aktivně pomáhá a stimuluje svojí uvolněnou politikou kapitálový trh. Jak by taky ne, když právě Buffett na této politice nejvíce vydělává.

Miliardář dodává, že Fed snížením úrokových sazeb téměř na nulu připravil půdu pro velmi snadné půjčování peněz. Buffett tak v podstatě radí, aby se lidi nebáli půjček, protože jsou v dnešní době jednoduše levné. Dodává, že, pokud je člověk dostatečně bonitní a má čím ručit, měl by si půjčit peníze a investovat.

Vždy být připraven na nejhorší

Finanční magnát všem vřele doporučuje, aby byli lidi vždy připraveni na nejhorší. Aby nezapomínali na své nejbližší a vždy měli pojištěné zdraví a majetek. Bez toho každý zdravotní problém nebo škoda na majetku může skončit dlouhodobými finančními problémy. K tomu samozřejmě patří i nějaké zajištění třeba ve formě fyzického zlata.

Držte se dlouhodobého plánu

Warren Buffett vůbec nepochybuje, že by se ekonomika Spojených států neodrazila ode dna, na kterém je díky recesi vzešlé z pandemie Covidu. Myslí si, že Ameriku nikdy nic nezastaví a že už tahle zem čelila mnohem tvrdším výzvám, které se jim povedlo zdolat. Nicméně upozorňuje, že investoři by měli kalkulovat s tím, že chvíli potrvá, než se vše vrátí do normálních kolejí.

Vzdělávejte se

Poslední rada je trochu klišé, ale rozhodně to nelze nijak rozporovat – vzdělávejte se. Pokud chce být člověk dobrý investor a být finančně zajištěný, musí se v ekonomických tématech průběžně vzdělávat. Díky epidemii totiž na akciových trzích vznikla obrovská rizika, ale i příležitosti. Informovaný a vzdělaný investor se proto dokáže za těchto okolností dobře rozhodovat a váhu štěstěny dostat na svoji stranu.

Závěr

Kdybychom měli přistupovat k těmto radám kriticky, tak Buffett jednoduše lidem radí, aby i nadále věřili ekonomice a nebáli se investovat a spotřebovávat. On zmíněné rady nerozdává z dobroty srdce, protože jeho byznys stojí na tom, že masy lidí věří, že vše bude šlapat i zítra. Ví, že jeho slova mají značný dosah. Je to tedy pouze něco navíc, co jeho byznysu může pomoci. To automaticky neznamená, že ty rady nemají pravdivý základ.

Velké změny na DeFi trhu – Uniswap