Analýza komodity Palladium – Trh s Palladiem stále slábne, začíná downtrend?

1

V závěru minulé analýzy jsem se stále držel spíše toho pozitivního scénáře, i když jsem už měl nějaké pochybnosti. A to kvůli vývoji kurzu, který začal připomínat obloukový tvar. Jenže v tu chvíli jsme mohli na grafu vidět bullish pattern falling wedge, takže se dalo spíše předpokládat, že cena pěkně s průrazem pumpne. No, kurz sice prorazil horní hranu útvaru, ale jak můžete vidět, tak za pár dní se setrvačnost radikálně změnila a to do negativního směru. Kurz od té doby výrazně oslabil a nyní se dá zase pomalu počítat s uplatněním 123 patternu. Není to zatím úplně jak z učebnice, ale myslím si, že by se to za něj dalo považovat. Nyní už ale k samotné analýze.

Aktuální situace na grafu 1D TF Palladium USD/unce

analýza palladium

Nepodařený průraz z klínu

Jak jsem už nastínil v úvodu, tak býkům se sice podařil průraz z klesajícího klínu, ale rozhodně se to nedá brát jako, že je rozhodnuto. Cena sice poté několik dní šplhala vzhůru, ale pak se momentum velmi rychle obrátilo a vyústilo to v pěkný výplach a tím pádem průraz v oblasti supportu okolo 1 500 USD/unce. Všimněte si jedné zásadní a vcelku pozoruhodné věci. Ta velká červené svíce znamenala ztrátu skoro 7 % a je z 1. srpna, což je zrovna datum, kdy zároveň krvácely i akciové trhy v důsledku zostřujících se obchodních vztahů mezi Čínou a USA.

Já moc fundament této komodity neznám, ale dle této negativní reakce je jasné, že palladium jakožto drahý kov rozhodně z obchodních válek netěží. Palladium prostě zareagovalo úplně jinak než zlato či stříbro, které díky této situaci rostou velmi rychle na ceně. V tom případě to dává i smysl, protože tento kov, snad jako jeden z mála, zažíval bull run společně s akciovými trhy. Což je u zlata nebo stříbra z dlouhodobého hlediska něco prostě nemyslitelného.

Formující se bear flag

Jakmile se medvědům povedlo cenu srazit pod support, tak další nejbližší oblastí podpory je 1 427.15 USD/unce. Býci v tomto S/R levelu dokázali přebít prodejní tlak a vynutili si minimálně konsolidaci, kterou můžete v grafu vidět. Bohužel, z konsolidace se začíná formovat medvědí útvar bear flag (medvědí vlajka). Z toho můžeme vyvozovat, že další pohyb bude pravděpodobněji směrem dolů.

Target medvědí vlajky sahá až po oblast supportu na 1 260 USD/unce, takže by to s velkou pravděpodobností znamenalo průraz skrze support na 1 340 USD/unce. Považujme ale hranici podpory na 1 260 USD/unce za velmi důležitou úroveň, protože pokud by se medvědům podařilo ji prorazit, tak by se vytvořilo nižší dno a pattern 123 by se uplatnil. Je nutné poznamenat, že tento pattern je reverzní.

Takže pokud se na tomto timeframu opravdu uplatní, tak to může znamenat úplné otočení trendu. Mohl by to být právě počátek i několikaletého downtrendu, který by znamenal oslabení i o více jak 70 % od all time high. Prozatím se dá říci jen to, že je potřeba počkat, zda se nižší dno vytvoří, či nikoliv. Je ale hodně pravděpodobné, že se cena ke klíčovému supportu minimálně podívá.

Indikátory

Indikátor RSI nám ukazuje, že se křivka dokázala odrazit od hodnoty 32. Což je pozitivní, neboť to není ještě v přeprodaných hodnotách a je to známkou toho, že to býci ještě úplně nevzdali. Dále můžete zaznamenat, že vývoj křivky je v rámci broadening wedge, takže je tu reálná šance na větší pohyb up. RSI má ale stále kam spadnout, takže pokud k nějakému většímu pohybu dojde, tak to bude spíše až po vylití z bear flagu. Když se následně podíváme na MACD, tak můžete zpozorovat, že medvědí momentum oslabuje a že se schyluje k bullish crossu. Co se týče Stochastic RSI, tak tam máme setrvačnost pozitivní.

Závěr

Vzhledem k tomu, že cena tohoto kovu v posledních několika letech lámala rekordy a to současně s akciemi, tak není zrovna překvapením, že teď cena naopak padá společně s akciovými trhy. Zajímavostí je, že stejně jako akcie tento trh zareagoval na prohlubující se obchodní krizi mezi ČLR a Spojenými státy propady. Z čehož se dá vyvozovat, že cena palladia je na tomto dost silně závislá.

Jak už jsem říkal, tak fundament tohoto drahého kovu dopodrobna neznám, takže ti erudovanější (hlavně ti, co dělají v průmyslu), moc překvapení nejsou. Vzhledem k tomu, co na grafu vidíme a že se vztahy spíše zhoršují, tak můžeme během několika měsíců vidět oslabení až k předchozímu ATH z roku 2001, což je oblast okolo 1 130 USD/unce.

Co číst dále?

Analýza britského akciového indexu UK100 – Čerstvě po týdenním výplachu, budeme pak pokračovat up?


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
kmsoft1 Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
kmsoft1
Člen
kmsoft1

Ano pravdepodobne to naozaj zalezi aj od priemyslu a prosperity firiem a myslim, ze dost aj tych automotive. Palladium sa myslim vyuziva v katalizatore alebo v inej motorickej casti.