Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli, ale medziročný rast inflácie prvýkrát za takmer tri a pol roka spomalil pod 3 %. To otvára Federálnemu rezervnému systému širší priestor na zníženie úrokových sadzieb.
TIP: Nezmeškajte našu rubriku škola tradingu
V správe Ministerstva práce, ktorá bola zverejnená v stredu, bol zaznamenaný už tretí mesiac po sebe mierny rast spotrebiteľských cien, čo naznačuje, že inflácia je pevne na zostupnej trajektórii. Klesajúca inflácia súvisí s názormi firiem, že spotrebitelia reagujú na vysoké ceny tým, že vyhľadávajú zľavy, obmedzujú nákupy a prechádzajú na lacnejšie alternatívy.
Rastúce nájmy a inflácia nad 2% cieľom však naznačujú, že centrálna banka USA pravdepodobne nezačne s očakávaným znížením sadzieb o 50 bázických bodov, pokiaľ sa nezhorší situácia na trhu práce.
- PE – Indikátor, ktorý pomôže pri fundamentálnej analýze kryptomien
- Všetko o indikátore Bollinger Bands
- Stochastic RSI – kombinace dvou nejznámejších indikátorů
Miera nezamestnanosti v USA
Nárast miery nezamestnanosti na takmer trojročné maximum 4,3 % v júli otvoril možnosť zníženia sadzieb o pol percentuálneho bodu. „Táto správa ukazuje pokrok smerom k inflačným cieľom Fedu,” povedal Scott Anderson, hlavný ekonóm BMO Capital Markets. „Nič v nej nebráni Fedu v znížení sadzieb v septembri, ale nádeje na väčšie zníženie sú stále nepravdepodobné.”
Spotrebiteľský cenový index v júli vzrástol o 0,2 % po júnovom poklese o 0,1 %, čo zodpovedalo očakávaniam ekonómov. Zvýšenie o 0,4 % v nákladoch na bývanie tvorilo takmer 90 % rastu indexu. Ceny potravín vzrástli o 0,2 %, rovnako ako v júni. Vysoké nájmy a ceny potravín by mohli ovplyvniť voličov pred prezidentskými voľbami v USA 5. novembra.
V medziročnom porovnaní vzrástol index CPI v júli o 2,9 %, čo je prvý rast pod 3 % a najmenší od marca 2021. Ročný rast spotrebiteľských cien výrazne spomalil z vrcholu 9,1 % v júni 2022. Podrobnosti správ CPI a PPI naznačujú miernejšie júlové čísla pre indexy cien osobnej spotreby (PCE), ktoré Fed sleduje pre menovú politiku.
- [Finance] Růst zadluženosti Slovenska je alarmující, ČR loni mírně v plusu, domácnosti bankrotují
- Analýza ekonomických cyklů – co to je a jak se používá?
- Existuje podobnost mezi Velkou hospodářskou krizí a trhem s kryptoměnami?
- Finanční bubliny – jak vypadaly v historii a jak probíhají?
- Finanční krize 2008 – část první – Hamižnost
Pozrite si tiež záznam zo včerajšieho streamu s hosťom na YouTube Kryptomagazin TV. Jaroslav Jarolím spolu s Janom Berkom sa venovali trhom, kryptomenám, ale aj súčasnej menovej politike. Budeme tiež radi za like a odber.