Federální rezervní banka měla schůzi, jaké je jejich avízo ohledně budoucí politiky?

Share This Post

Před pár dny jsem vás v rámci analýzy na akciový trh informoval, že Federální rezervní banka měla takovou menší schůzi, po které měli veřejnosti avizovat, jakým směrem se bude jejich měnová politika ubírat. Nikdo samozřejmě nečekal nic převratného, protože dle posledních makroekonomických dat je jaksi zřejmé, že svou dosavadní expanzivní politiku asi nijak nepřiškrtí. A taky že ne, asi se jen tak něco nezmění.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Inflační cílování Fedu

Inflace v USA

Co jsem pochopil z jejich prohlášení, tak hlavním argumentem pro pokračování v expanzivní politice je fakt, že je inflace ve Spojených státech stále dost slabá. Vlastně jsem už nějakou dobu toho názoru, že Fed vcelku zoufale potřebuje, aby by byla inflace alespoň v rozmezí 2 – 3 %. Zkrátka se nejedná o nic jiného než o obyčejnou monetizaci dluhu.

Vrcholní představitelé řečené centrální banky vlastně i nepřímo přiznávají, že k vyšší inflaci může dojít. Oficiálně je jejich cílování 2 %, což je standard, ale avizují, že může dojít i k mírnému překročení této hranice a že by se nejednalo o nic zvláštního. Problém je v tom, že na přiloženém grafu je možné zřetelně zpozorovat, že růst cenové hladiny stagnuje.

Čtěte také: Bitcoin přesáhl bilion dolarů + TOP 3 altcoiny se 100+ procentními zisky

Inflace je už několik měsíců v rozmezí 1 – 1,5 %, což jaksi značí, že jejich politika nemá zrovna markantní vliv na stimulaci výstupu ekonomiky. Jednoduše řečeno, HDP už tolik neporoste. Už jsem to nakousl dříve, ale Spojeným státům hrozí tzv. past likvidity, kdy monetární stimuly už nemají vůbec žádný vliv na růst ekonomiky.

Úrokové sazby vyhlašované Federální rezervní bankou

Past likvidity nastává ve chvíli, kdy jsou právě úrokové sazby velmi nízké a centrální banka se snaží trhu dodávat likviditu, aby nedošlo k recesi. V podstatě se jedná o reálnou aplikaci keynesiánské doktríny. Pokud by ovšem USA skutečně byly v pasti likvidity, kapitálovým trhům a reálné ekonomice hrozí nemalá rizika.

Všichni by jednoduše řečeno začali na těch svých dolarech „sedět“, takže by právě toliko zmiňovaná likvidita všude došla. Když se peníze netočí, vše se posléze velmi rychle zastaví. Na popisovaném fenoménu je paradoxní to, že může chybět likvidita, i když Fed vytvořil biliony nových amerických dolarů. To si právě retail z drtivé většiny vůbec neuvědomuje a myslí si, že když centrální banky lidově tisknou peníze, musí jít zákonitě vše nahoru. Ale takhle jednoduché to ovšem v žádném případě není.

Závěrem

Obecně se nepředpokládá, že by Federální rezervní banka v první polovině roku jakkoliv něco měnila. Jestli třeba začnou pomalu navyšovat sazby, dřív než v druhé polovině roku se k ničemu takovému neodváží. Osobně bych si i dovolil tvrdit, že dříve než v první polovině roku 2021 s ničím novým nepřijdou. Pokud se ovšem nestane, že nebudou donuceni nějakými nenadálými okolnostmi.

Mohlo by vás také zajímat:

ANALÝZA – Bitcoin po překonání 50 000 USD váhá, máme se obávat?

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...