Toto sú najjednoduchšie jednosviečkové formácie, ktoré musí poznať každý trader

formacie trading11
Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

V predchádzajúcich častiach sme si rozobrali čo je sviečkový graf a ako sa taký graf tvorí, čo je support, rezistencia, trendová čiara, či obchodný kanál. V tomto článku sa už začneme venovať základným sviečkovým formáciám a ich významu. Takže poďme na to!

V tejto časti sa dozviete:

 • vzhľad, význam a podmienky pre platnosť jednosivečkových formácií

Spinning Tops

spinning tops

Spinning Tops (otáčajúci alebo reverzný vrchol) je sviečka s krátkym telom a dlhými knôtami. Takáto sviečka nám indikuje nerozhodnosť medzi kupujúcimi a predávajúcimi. Na farbe tela v tomto prípade nezáleží.

 • Nerozhodnosť na trhu
 • Možné otočenie trendu

Chcem vedieť viac o formácii Spinning Tops

Marubozu

marubozu

Marubozu je sviečková formácia, ktorá nemá horný ani spodný knôt. Skutočné telo môže byť krátke alebo dlhé, prázdne alebo s výplňou.

 • Potvrdzuje nastolený trend
 • Zelená – bullish, červená – bearish

Chcem vedieť viac o formácii Marubozu

Doji

Pri tejto formácii má sviečka veľmi tenké telo. Pri pohľade na ňu sa nám javí ako krížik, či znamienko plus. Znamená to, že otváracia cena zo začiatku periódy je zároveň aj zatváracou na jej konci.

Doji

 • Nerozhodnosť na trhu – nebezpečné v blízkosti supportu/rezistancie
 • Možné otočenie trendu
 • Viac Doji = veľká nerozhodnosť (ticho pred búrkou)

Existuje niekoľko typov Doji. Kliknite a dozviete sa o nich viac:

 1. Doji (Všeobecne)
 2. Long legged Doji (veľmi veľká nerozhodnosť a vysoká volatilita)
 3. Dragonfly Doji (bullish)
 4. Dragonfly Doji (bearish)

Hammer

Hammer (kladivo) získal svoje pomenovanie, pretože odráža cenu od dna. Je to bullish formácia otáčajúca downtrend. Nachádza sa na konci downtrendu a ak za ňou nasleduje zelená sviečka, je to dobrý signál na nákup.

Hammer-a-Hanging-Man-768x768

 • Naznačuje zmenu downtrendu na uptrend

Formácia Hammer je navlas rovnaká, ako formácia Hanging man. Má však presne opačný význam. Pri tradingu tieto formácie musíte rozoznávať, inak skôr či neskôr prerobíte. O rozdiele medzi Hammer a Hanging Man si môžete prečítať v tomto článku.

Hanging Man

Na prvý pohľad je táto formácia úplne rovnaká ako Hammer. No má presne opačný význam. Zatiaľ čo Hammer nám otáča downtrend, Hanging Man (visiaci muž) nám, naopak, otáča uptrend. Takáto formácia môže byť znakom silnej rezistencie.

Hammer-a-Hanging-Man-768x768

 • Naznačuje zmenu uptrendu na downtrend

O rozdieloch medzi formáciami Hammer a Hanging Man sa dočítate v tomto článku.

Inverted Hammer

Inverted Hammer (obrátené kladivo) je rovnako ako formácia Hammer rýdzo bullish. Túto formáciu je celkom jednoduché identifikovať, pretože má malé telo umiestnené na spodnej strane sviečky, iba malý alebo žiadny spodný knôt a typický dlhý horný knôt. Nájdeme ju na konci downtrendu.

Inverted Hammer a Shooting Star

 • Naznačuje zmenu downtrendu na uptrend

Formácia Inverted Hammer je navlas rovnaká, ako formácia Shooting Star. Má však presne opačný význam. Pri tradingu tieto formácie musíte rozoznávať, inak skôr či neskôr prerobíte. O rozdiele medzi Inverted Hammer a Shooting Star si môžete prečítať v tomto článku.

Shooting Star

Shooting Star (padajúca hviezda) je presným opakom formácie Inverted Hammer. Je rýdzo bearish. Túto formácie môžeme nájsť na vrchole silného uptrendu. Bulls po otvorení periódy okamžite začnú ďalej tlačiť cenu v smere trendu.

Inverted-Hammer-a-Shooting-Star

 • Naznačuje zmenu uptrendu na downtrend

O rozdieloch medzi formáciami Shooting Star a Inverted Hammer sa dočítate v tomto článku.

Záver

Ak chcete obchodovať, je dôležité poznať všetky základné formácie. Sú jedným z najzákladnejších a najstarších spôsobov obchodovania, ktorý používali už japonskí samuraji. Aj napriek dnešnej vyspelej dobe a pokročilým technológiám, význam Candelstick neklesol a je stále najpoužívanejším spôsobom orientácie sa na grafe.

Ak sa vám páčil tento článok, neváhajte a dajte nám like na facebook, prípadne sa prihláste na odber notifikácií (návod nájdete tu). Denne na trading11.com pridávame profesionálne analýzy trhu. Veríme, že sa vám budú páčiť a zarobíte vďaka nim na burze peniaze.

Chceš sa naučiť analyzovať grafy? Máme tu pre teba VIP trading room. Nájdeš tu signály, denný update trhu, 200 video návodov a hlavne pomoc od profesionálnych traderov. S nami nezmeškáš žiadnu príležitosť na trhu. Kryptomeny, indexy a forex denne monitorujeme za teba a hľadáme signály, ktoré následne posielame do našej skupiny. >>>Pozrieť ponuku<<<

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.